Гърция и Македония обявиха във вторник, че са близо до постигането на споразумение за решаването на спора за името на бившата югославска република.
Раздорът между двете държави е и основната причина Скопие да не може да започне присъединителния процес с Европейския съюз и НАТО въпреки желанието на двете организации да засилят влиянието си в региона.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас и неговият македонски колега Зоран Заев се очаква да обсъдят допълнително въпроса в телефонен разговор по-късно днес.
„Надявам се, че още днес ще можем да обявим нещо хубаво пред обществеността“, каза Заев, цитиран от Ройтерс.
Това беше потвърдено и от анонимен представител на гръцкото правителство, който също посочи, че постигането на споразумение може да бъде съобщено още днес.
По-рано Атина обяви, че е готова да приеме име, което съдържа географско или хронологично уточнение към думата „Македония“. Според македонски медии най-вероятното име на страната ще бъде „Северна Македония“.
Двете държави се опитват да постигнат поне обща рамка на споразумение преди следващата европейска среща на върха в края на юни, въпреки че преди да бъде сключено окончателно решение, името може би ще трябва да мине референдум в Македония, както и парламентарен вот и в двете страни. Следващият голям международен форум е срещата на върха на НАТО, насрочена за средата на юли.
Досега повечето гръцки политически партии отхвърляха каквато и да е било употреба на името „Македония“, дори и при наличието на уточнителни определения, а през февруари стотици хиляди гърци излязоха на протест срещу постигането на компромис.
Решаването на спора ще изисква деликатна балансираща маневра от страна на Ципрас, който разполага с ограничено мнозинство в парламента. Междувременно социологическите проучвания показват спад в подкрепата му във връзка с икономическите реформи в рамките на третата спасителна програма за страната, договорени през 2015 г.
Неговите коалиционни партньори от дясната партия „Независими гърци“ вече обявиха, че няма да дадат подкрепата си за евентуалната сделка.