IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кр. Узунов: Проблемите на Балканите не се решават за едно европредседателство

Западните Балкани няма да получат скоро пътна карта за присъединяване към ЕС, прогнозира президентът на Информационна агенция и Радио "Фокус"

12:14 | 25.04.18 г.
Кр. Узунов: Проблемите на Балканите не се решават за едно европредседателство

Цялата обстановка в Европа е тревожна и на този фон Балканите, които имат лоша слава през последните сто години, не се очертава скоро да получат пътна карта за присъединяване към ЕС. Основание за това не трябва да търсим само в мнението на Макрон, че първо трябва да има реформи, а след това да се говори за присъединяване. Това е един тревожен звън за очакванията кой би получил някаква дата през юни месец.

Така коментира ситуацията на Балканите Красимир Узунов, президент на Информационна агенция и Радио "Фокус", в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria

"Усещането на Балканите винаги трябва да бъде тревожно. За съжаление това е така през последните години. Не трябва да товарим с прекалени очаквания срещата, която е насрочена за 17 май в София. Не е основание само обявеното вето, което ще се наложи от Испания, публикациите днес, които има", коментира той.

"Прочитът на срещата Балкански страни – Европейски съюз в София всеки един от големите или малките членове на ЕС ще я пречупва през своите собствени проблеми. Не говорим само за отношението към Косово. Това е лакмусът – има държави, които са признали Косово и такива, които не са го признали. По същия начин има държави, които са признали Македония под нейното конституционно име и държави, които я признават като Бивша Югославска Република", посочи Узунов.

Той е на мнение, че нерешените проблеми са повече от отговорите, които можем да дадем.

"Разбирам амбицията на българското председателство и правителство, защото България успя да постави на дневен ред присъединяването на Западните Балкани за пръв път след Дейтънското споразумение. От 23 години насам за пръв път се говори за Западни Балкани", каза президентът на "Фокус". "Ако се връщаме към Дейтън, то трябва да се върнем и към една донорска конференция, проведена веднага след това, която трябваше да гарантира проекти на Западните Балкани. Както виждаме нищо не се е случило."

Красимир Узунов подчерта, че за 25 години Балканите не са станали по-мирни.

"Спорът между Гърция и Македония вече е на 25 години. Спорът между Турция и Гърция датира от Първата световна война. Не раните на Първата, а на Втората световна война продължават да терзаят Балканите", посочи той.

По думите му всичко се повтаря през 20 години.

“Живеем в едно дежавю. Балканите не са станали по-спокойно място. Да, усилията на България категорично могат да поставят проблемите на Балканите, но не могат да ги решат. Тоест, това, което не се решава за сто години, няма как да се реши за едно председателство", категоричен е Узунов. "Разбирам амбицията на Борисов да има документ, в който да има гаранция за някакви проекти, но има разлика между гаранцията и изпълнението.”

Той припомни, че след подписване на договора за добросъседство с Македония министърът на образованието на западната ни съседка обяви, че няма да променят историята в учебниците си, защото "не виждат основания".

“Ако подписваме договори, заради самите договори, това е похвално, но не решава проблемите. България няма експертиза за проблемите на Западните Балкани. Това че Европейският съюз няма експертиза по въпроса е ясно. Брюксел разсъждава с понятия, които са между Белгия и Франция. Проблемите са на друго икономическо ниво, докато тук, на Балканите, експертизата е задължителна, защото не всичко започва с нашето председателство и не всичко свършва с него", смята Красимир Узунов. "България може да бъде много стойностна и много силна без да е председател. Тя е най-близката държава по манталитет, тя трябва да познава проблематиката. Но нямаме експертиза."

Тече ли т.нар. берлински процес и дали този процес е "верен, но пожелателен"? Имат ли бъдеще Македония и Босна, ако не получат шанс за евроатлантическа интеграция? Стоят ли на отсрещната страна руските интереси и през коя балканска държава минават? Какво иска да постигне Русия на Балканите? Какво е състоянието на сръбската военна промишленост? Превръща ли се българската армия "бавно и постепенно в склад на руско оръжие"? Може ли човешка грешка да доведе до конфликт на Егейско море?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още