Световната банка и Международният валутен фонд (МВФ) заявиха, че са загрижени за атаките срещу антикорупционните институции в Украйна, съобщава Ройтерс.
Световната банка и МВФ са сред най-големите финансови донори в пакета от 40 млрд. долара, предоставен на Украйна, за да се възстанови и реформира след кризата през 2014 г., когато мащабни протести свалиха президента Виктор Янукович, подкрепен от Кремъл.
Но изоставянето от планираните реформи отлага и траншовете от заема на МВФ в размер на милиарди долари. Освен това забавянето тества търпението на чуждестранните съюзници на Украйна, въпреки че властите в Киев настояват за по-тясна интеграция с ЕС и повече чуждестранни инвестиции.
„Дълбоко сме загрижени за последните събития в Украйна, които биха могли да подкопаят прогреса в основаването на независими институции за справяне с корупцията по високите етажи на властта“, пише в изявлението на Кристин Лагард, директор на МВФ.
Кредиторите на Украйна са особено загрижени за последните действия от страна на прокуратурата, които застрашават независимостта на Националната антикорупционна служба, която беше създадена след протестите на Майдана в Киев и е в конфликт с редица други правоприлагащи институции.
„Призоваваме украинските власти и парламентът да гарантират независимостта на антикорупционната служба и антикорупционната прокуратура“, казва Лагард.
Неотдавна например генералната прокуратура разкри операция от страна на антикорупционната служба за предполагаеми злоупотреби в миграционните власти и посочи, че службата е надвишила правомощията си.
В отделно изявление клонът на Световната банка в Украйна също изрази опасения и заяви, че атаките над тези институции застрашават способността им да се борят срещу корупцията и да възстановят присвоени активи.
По-рано тази седмица Държавният департамент на САЩ и Европейският съюз също заявиха, че ударите срещу тези институции подкопават международната подкрепа за Украйна.