Китайската CEFC China Energy, която се превърна от нишов петролен трейдър в разрастващ се енергиен конгломерат, води преговори за придобиването на дял в руския държавен петролен гигант Роснефт, съобщава Ройтерс, позовавайки се трима запознати източници.
Лицата са заявили, че високопоставени мениджъри и на двете компании водят предварителни обсъждания, макар че вече е имало и две срещи между председателя на CEFC Йе Дзиенмин и главния изпълнителен директор на Роснефт Игор Сечин от юли насам.
Засега не е ясно колко точно ще инвестира CEFC в Роснефт или дали китайската група ще купи нови или съществуващи акции от компанията. Един от източниците, запознат с плановете на Роснефт, казва, че компанията е отворена да продаде дял от бизнеса си с търговия на дребно, който включва почти 3000 бензиностанции, около 150 комплекса за съхранение на петрол и над 1000 танкера за горива.
Русия задмина Саудитска Арабия като най-голям доставчик на петрол в Китай, а Роснефт е най-голямата и най-влиятелна руска петролна компания, със силни връзки в Кремъл.
Достъпът до резервите и рафиниращия капацитет на Роснефт ще засили амбициите на CEFC да стане основен международен енергиен търговец и конкурент на трейдъри като Glencore.
CEFC, която има рядко срещан договор за съхранение на част от стратегическите петролни резерви на Китай, се разширява агресивно, наемайки представители на държавните енергийни компании и придобивайки серия от международни активи от 2015 г. насам.
Руското правителство, чрез холдинговата компания Роснефтгаз, притежава над 50% от Роснефт, след като продаде дял от 19,5% на Glencore и Qatar Investment Authority (QIA) за над 10 млрд. евро през декември. Ще трябва да бъде издаден специален държавен декрет, ако правителството ще намалява дела си в Роснефт под 50%.
BP също притежава 19,75% от Роснефт.
При поискан коментар за разговорите говорител на CEFC е заявил, че двете компании са подписали споразумение за сътрудничество на 2 август, когато Сечин е посетил централата на CEFC в Шанхай. Тази сделка представлява широко сътрудничество по всичко от проучвания на петрол и газ до финансови услуги, се посочва в сайта на CEFC.
Говорителят не е коментирал дали тези дискусии са включвали покупка на дял.
Говорител на Роснефт е заявил, че компанията разглежда Китай като стратегически партньор и си сътрудничи с множество китайски компании, включително CEFC.
“Смятаме, че китайският пазар е най-обещаващият и активно развиващият се. Компанията ще засили сътрудничеството си с китайските партньори във всички бизнес области и ще прави публични изявления с развитието на нови проекти“, казва компанията в имейл.
„Роснефт не притежава дяловете си, поради което не продава дяловете си“, се казва още в мейла.
Ройтерс не е успяла да се свърже с Роснефтгаз за коментар, а Glencore, QIA и BP са отказали такъв.