Средната класа в Русия се състои от финансови посредници, заетите в службите по сигурността и държавните служители, съобщава „Независимая газета“.
При проучване на Руската академия за народно стопанство и държавна служба основен критерий е била самоидентификацията на анкетираните. Не само кризата, но и структурата на икономиката не позволяват да се появи иновативна средна класа в страната, смятат изследователите.
Те коментират, че материалното положение и социалното самочувствие често не са свързани с нивото на образование и квалификация.
Така според анкетата към средната класа се причисляват и тези, които нямат нито висок професионален статус, нито достатъчно образование, но пък са с добри доходи. В същото време като средна класа могат да се самоопределят и хора, които нямат високи доходи, но смятат професията си за социално значима.
А има и хора, които са с висок професионален статус, но заплатата им не съответства на знанията и уменията. Въпреки своята квалификация и опит те могат да се причислят към ниските социални слоеве, за които най-важно е оцеляването.
Специалистите са използвали три критерия, за да разграничат средната класа – професионален статус (ръководители на различно ниво, висшисти), материално положение (оценено като средно или по-скоро добро от запитаните), социален статус (оценен като среден или по-добър от среден).
И на трите критерия отговарят около 19% от запитаните 3500 души, определени от изследователите като ядрото на средната класа. На два критерия отговарят 30% - описани като близка периферия. На един критерий отговарят 26%.
Останалите запитани са извън критериите за средна класа.
Заетите в сферата на финансите и застраховането отговарят на трите критерия (36%). В ядрото на средната класа са и представители на държавните служби, силовите и военните структури (около 30%). На трето място с 21% са заетите в образованието, здравеопазването, науката, културата и спорта.
Работещите в сферата на търговията, транспорта, строителството, комуналните услуги и промишлеността значително по-малко отговарят и на трите критерия за средна класа.
Така част от учителите, лекарите и учените попадат в ядрото на средната класа, но в същото време заетостта в образованието, науката, здравеопазването и културата в голяма степен са характерни за далечната периферия. С други думи, най-често заетите в тези сфери отговарят само на един от трите критерия за средна класа.
Авторите на проучването смятат, че развитието на средната класа е ограничено от недостатъчното работни места, които биха могли да бъдат заети от хора с висше образование и квалификация.
Бариера за развитието на средната класа остава и структурата на икономиката, която не се развива в модерни направления, създаващи иновативни работни места. Изследователите говорят и за размитата социална структура на обществото.
Анкетата е проведена миналата година.