Словения направи крачка към поставяне на независимата централна банка под ограничен надзор. Властите в страната обвиняват банката, че е поискала твърде много държавен капитал за местните кредитори, за да се избегне потенциална криза преди четири години, предаде Ройтерс.
Правителството одобри промени в проектозакон, които биха разрешили на Сметната палата - държавният орган, който осъществява надзор над публичните разходи на страната, да осъществява наблюдение над бизнес дейностите на Банката на Словения.
Тилен Божич, държавен секретар в министерството на финансите, заяви, че банката ще остане независима, но Сметната палата сега ще може да ревизира решения, които водят до харчене на държавни пари.
Измененията в закона, който се очаква да бъде приет от парламента в близките месеци, ще позволят на Сметната палата също така да преглежда решения на централната банка от последните 10 години.
Сметната палата обаче няма да може да надзирава паричната политика и дейности на Банката на Словения, които са част от дейностите на европейската система на централните банки, посочи Божич.
Словения е член на еврозоната от 2007 г., напомня Ройтерс.
През миналата година полицията в Словения иззе документи на централната банка заради разследване около банковата реформа през 2013 г., което разгневи Европейската централна банка (ЕЦБ) и властите в Брюксел заради компрометираната независимост на институцията.
(БТА)