Взаимните забрани за внос на хранителни продукти между Русия и Турция не са устойчиви и в крайна сметка ще ударят земеделските стопани и потребителите на двете страни, заяви земеделският министър на Турция Фарук Челик, цитиран от Bloomberg.
Турция, която казва, че е ограничила вноса на някои земеделски продукти от Русия в отговор на подобна политика срещу турски храни, се надява на примирие между двете страни, каза министър Челик в интервю от Истанбул.
„Нуждаем се една от друга“, заяви той. Турция е вторият по големина купувач на руска пшеница и основен износител на свежи продукти към Русия.
Ограниченията бяха наложени в края на 2015 г., когато Турция свали руски изтребител близо до границата си, поради което Русия наложи забрана за вноса на някои хранителни продукти. Отношенията започнаха да се подобряват, но настроенията отново се влошиха, тъй като Русия не е сложила край на ограниченията върху стоки като домати, краставици и ябълки.
Ако не решат спора скоро, руските потребители ще плащат по-високи сметки за хранителни стоки, а турските фермери ще печелят по-малко, заяви Челик. Турските земеделски производители продават продукцията си на износители в други страни за по-ниски цени, каза той. Износителите след това доставят храните в Русия, което води до по-високи разходи за потребителите, допълни той.
„Бихме уважили решението ви да произвеждате свои собствени стоки, но ако ще ги взимате от чужбина, по-добре да продължите да търгувате директно с Турция, както в добрите стари дни“, каза Челик. „Това ще бъде победа както за турските фермери, така и за руските потребители“.
преди 7 години докато доматите на 2000 км вече струват тройно. Има идруги малки подробности, но те турците ще ги схванат по трудния начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Има една малка подробност и тя е, че доматите се развалят за 3 дена, а пшеницата може да чака една година. Туй значи, че докато руската пшеница си търси купувач, турските домати ще изгният тамън 100 пъти. Другата подробност е, че когато ти се яде хляб, няма как да го замениш с домати, докато от липсата на домати никой не е умрял :) Третата подробност е, че пшеницата може да я закараш на другия край на земята, без да се оскъпи чувствително цената отговор Сигнализирай за неуместен коментар