Близо тригодишният конфликт в Източна Украйна без съмнение затруднява усилията за реформи в бившата съветска република. Когато говорим за инвестиции обаче, конфликтът не е най-големият проблем, посочва Bloomberg.
“Инвеститорите виждат три основни проблема в Украйна: корупция, корупция и корупция”, казва Даниел Билак, главен инвестиционен съветник на премиера Владимир Гройсман. „За да се ребрандира, страната трябва да подчертае успешните истории, а не непрекъснатите конфликти на интереси и подкупи“, допълва той.
Макар че Украйна беше приветствана за инициативите за реформи в банковия сектор и енергетиката, прогресът при борбата с корупцията не е достатъчен и това забавя плащанията по спасителен заем на стойност 17,5 млрд. долара. Високопоставени държавни служители дори от прокремълската администрация, отстранена през 2014 г., така и не понесоха отговорност за предполагаеми престъпления, свързани с корупция. В годишната класация на Transparency International Украйна се изкачва с едва две места до 131 позиция, която споделя заедно с Русия. Съседна Полша например е на 29-о място.
Властите в Киев планират да привлекат 4,5 млрд. нетни чуждестранни инвестиции през тази година. През 2016 г. те бяха 3,4 млрд. долара. Съветникът на премиера Гройсман - Даниел Билак, е бивш управляващ партньор в украинския бизнес на юридическата компания CMS Cameron McKenna и оглавява украинската Служба за насърчаване на инвестициите (UkraineInvest).
Въпреки че покупателната способност на населението беше срината заради 15-процентното свиване на икономиката през 2014 – 2015 г., миналия месец списание „Новое время“ съобщи, че веригата магазини за дрехи H&M възнамерява да стъпи на украинския пазар.
В отговор на въпрос от Bloomberg от H&M казват, че Украйна е интересен пазар, но че нямат конкретни планове кога и къде точно да отварят магазини.
Конфликтът в Източна Украйна навреди изключително много на минното дело и металодобивната промишленост. От друга страна, според Билак, сектори като технологиите и земеделието са се подобрили. По думите му тези сфери могат да формират основата за инвестиционните цели на Украйна.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 7 години Да! Виктория Нуланд назова сумата 5 /пет/ милиарда долара за "развитието на демокрацията" в Украйна , а 500 -те милиона долара са парите отпуснати на т.нар. украински неправителствени организации. Моля за извинение, ако някого неволно съм подвел! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Баце, какви 500 милиона? Вярната обща цифра е 6 !!Милиарда!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Отдавна се знае , че всяко идиотско деяние намира своето философско оправдание. Когато се изтъква че корупцията била причина да не се инвестира в Украйна е все едно да се каже че само там има корупция, а например в САЩ няма?? Проблемът е че в Украйна се инвестираха едни пари , според бившата зам.гос секретарка 500 милиона долара за да се направи т.нар. " революция на достойнството", а не да се развива икономиката на страната, която в момента е наистина в критично състояние без никакъв шанс за възтановяване. И е нормално , защото никой в света не се интересува от нищо друго в Украйна , освен от нейната черноземна плодородна земя, а тя може да се обработва с по малко от 10% от днешното население на страната , а с останалите.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако корупцията е основната причина, що Даймлера ще строи завод в Масква, а не в Киев, след като така и така споделят едно и също място в тая класация? отговор Сигнализирай за неуместен коментар