Турският парламент одобри ключови части от конституционната реформа, които ще позволят на президента да бъде член на политическа партия и да издава декрети, което приближава Реджеп Тайип Ердоган с още една стъпка напред до изпълнителната президентска власт, коментира Ройтерс.
Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), подкрепена от националистическата Партия на националното действие (ПНД), се опитва да прокара законодателството, което според президента Ердоган ще наложи силното лидерство, нужно, за да се предотврати завръщане към крехките коалиционни правителства в миналото.
Трите члена, одобрени снощи, очертават надзорна роля на парламента, позволяват на президента да запазва отношения с политическа партия и детайлизират изпълнителните правомощия на президента като държавен глава, включително правото да издава декрети.
Одобрението от парламента е положителен сигнал за ПСР, макар че промените трябва да преминат през още две гласувания, преди конституционният пакет като цяло да бъде подложен на референдум, очакван през пролетта.
Основната опозиция – Републиканската народна партия (РНП), и прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН), втората по големина опозиционна партия, се страхуват, че промените ще доведат до авторитаризъм.
Вчера законодателите от ПСР и РНП стигнаха до бой, след като настроенията по проектозакона се разгорещиха. След това депутат от управляващата ПСР предупреди, че ще бъдат организирани предсрочни избори, ако проектозаконът не бъде приет.
Депутат от основната опозиция РНП отговори по-късно в четвъртък с призив за подобен ход.
„Днес, вместо да търсим подобна промяна на режима, ние от РНП даваме пълната си подкрепа за предсрочни избори. Дайте ги насам, казваме ние“, заяви Озгур Озел от РНП пред народното събрание.
Съгласно планираните промени президентът може да бъде избиран за максимум два петгодишни мандата. Планът предвижда през 2019 г. да бъдат проведени президентски и парламентарни избори.
Проектозаконът, съдържащ 18 члена, се нуждае от подкрепата на поне 330 депутати от общо 550, за да бъде предложен на референдум, очакван през пролетта. ПСР има 316 депутати, а РНП – 39.
Членовете, приети снощи, са били прокарани с подкрепата на между 340 и 343 законодатели.