IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България и Румъния 10 години в ЕС: Никакви тържества и фанфари

Двете страни са сред най-проевропейски настроените и имат голяма финансова полза от присъединяването си към блока

16:15 | 02.01.17 г. 8
<p>
	Заедно с Шенгенското пространство и общата европейска валута разширяването на ЕС до голяма степен се разглежда като най-голямото историческо постижение на блока.<em> Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Заедно с Шенгенското пространство и общата европейска валута разширяването на ЕС до голяма степен се разглежда като най-голямото историческо постижение на блока. Снимка: архив, Ройтерс

Румъния и България отбелязват без фанфари 10-та годишнина от членството си в Европейския съюз (ЕС), пише онлайн изданието EurActiv.com.

Двете държави се присъединиха към ЕС на 1 януари 2007 г. като част от петия етап на разширяването на блока. Преди това десет други държави се присъединиха към съюза на 1 май 2004 г. - най-голямото разширяване на ЕС досега, отбелязва изданието.

Нито България, нито Румъния на 1 януари 2017 г. отбелязаха тържествено десетата годишнина от присъединяването им към ЕС, което потвърждава, че разширяването на блока вече не е на мода, посочва още изданието.

Заедно с Шенгенското пространство и общата европейска валута разширяването на ЕС до голяма степен се разглежда като най-голямото историческо постижение на блока. След падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г. разширяването на ЕС се превърна в събитие със силно политическо значение за обединението на Европа, изкуствено разделена заради Студената война.

Държавите от Централна Европа, които съставляват Вишеградската група (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), балтийските държави (Естония, Латвия и Литва) и България и Румъния кандидатстваха за членство в ЕС през 1995 г.

България представи молбата си за членство в ЕС на 15 декември 1995 г., припомня изданието. С това несигурността по отношение на геополитическите стремежи на страната приключи.

Докато държавите от Централна Европа и Балтийските държави, както и Малта и Кипър, успешно приключиха преговорите за присъединяване към ЕС за по-малко от десет години и се присъединиха на 1 май 2004 г., за България и Румъния присъединяването отне повече време. Основна пречка и за двете страни бяха неефективните правоохранителни системи, корупцията, а в случая на България и организираната престъпност, подчертава изданието.

В крайна сметка се реши, че България и Румъния ще се присъединят към ЕС, но ще бъде наложен мониторингов механизъм, който да подпомогне процеса по отстраняването на проблемите.

Т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка беше въведен от първия ден на присъединяването на България и Румъния. Идеята е, че в рамките на няколко години двете страни ще успеят да преодолеят недостатъците и мониторингът ще бъдат вдигнат.

Редовните доклади по механизма показват, че Румъния е постигнала по-голям напредък от България. Следващите доклади ще бъдат публикувани в първите седмици на 2017 г., когато и Румъния, и България ще са в процес на формиране на нови правителства.

В Румъния на 30 декември 2016 г. президентът Клаус Йоханис одобри Сорин Гриндяну, член на Социалдемократическата партия, за премиер. Партията спечели изборите на 11 декември, но лидерът на партията Ливиу Драгня, който е обвинен в изборни измами, не можеше да бъде номиниран за премиер.

Йоханис, който е от противоположния политически лагер, отхвърли първото предложение за премиер на социалдемократите, което беше Севил Шхайдех. Шхайдех щеше да бъде първата жена при това мюсюлманка министър-председател на Румъния.

В случая на България положението е по-сложно, посочва изданието. Страната е в политическа криза, след като премиерът Бойко Борисов подаде оставка след президентските избори през ноември 2016 г. Те бяха спечелени от подкрепения от социалистите Румен Радев.

На теория досегашният президент Росен Плевнелиев можеше да номинира служебно правителство, но предвид малкото оставащо време на действие на този кабинет изглежда, че Радев ще назначи служебно правителство, което да подготви предсрочните избори през пролетта.

България трябва да се справи и с друг проблем. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева подаде оставка и така страната остава без комисар в ЕС от 1 януари.

Трябва да се изтъкне, че България и Румъния са сред най-проевропейски настроените държави, както посочват проучванията на общественото мнение, подчертава изданието. Върху тази информация не се акцентира много, но както България, така и Румъния имат голяма финансова полза от присъединяването си към ЕС, заключава изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
Qino
преди 7 години
Много думи, сега малко цифри:EU Cohesion Funds За периода 2007-2020:България: 13,6 мрдчЗа сравнение - Полша получава тази сума НА ГОДИНА, или да съм точен 148,8мрд!!!!! Дори Литва (доста помалка от Б-я) 13,8мрд.Т.е. Като се има в предвид, (1) отварянето на пазара за фирми ЕС и Турция, (2) приватизация и (3) затварянето на цели отрасли + (4) вноски на Б-я към ЕС и НАТО по мое мнение България е внесла повече, отколкото е получила.Т.е 2007-2020
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
Qino
преди 7 години
Много думи, сега малко цифри:EU Cohesion Funds За периода 2007-2020:България: 13,6 мрдчЗа сравнение - Полша получава тази сума НА ГОДИНА, или да съм точен 148,8мрд!!!!! Дори Литва (доста помалка от Б-я) 13,8мрд.Т.е. Като се има в предвид, (1) отварянето на пазара за фирми ЕС и Турция, (2) приватизация и (3) затварянето на цели отрасли + (4) вноски на Б-я към ЕС и НАТО по мое мнение България е внесла повече, отколкото е получила.Т.е 2007-2020
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
serafima
преди 7 години
Не зная защо винаги ни поставят в положението на получаващи от ЕС, но некадърни. Никога не се коментират вноските, които ние правим за ЕС или европейските фондове в сравнителен план (нека бъде на човек от населението). Друг е въпросът, че зависи как тези фондове се употребяват в отделните страни, а при нас - зле. "Намазват" само близките до властта (те и затова гласуват за ГЕРБ), използват се за неважни и нестратегически обекти и проекти. Другото лошо е, че ЕС все повече дава фира - некадърно тенденциозвно управление в Брюксел, твърде много високоплатена администрация, спад в целия ЕС, за еврозоната да не говорим. Апогеят на ЕС за съжаление свърши. Както се шегува един от форума - евроколхоза се разтуря. Никога няма да е същото както преди кризата 2008-2009 г. За това с всички сили допринася фррау Изперкел, както я наричат някои.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
Иван Митев
преди 7 години
Все още българското правителство не зачита, че Европейският съюз (ЕС) прилага грешно управление на своя парична система. При наличие на тази държавна грешка нараства потенциал за множество стопански кризи със съпътстващи злини и подсигуряван провал.Някои разчитат Европейската централна банка (ЕЦБ) да спаси ЕС от актуални злини. Това е невъзможно, защото водещата причина за сегашни трудности не е в компетентността на ЕЦБ. В действителност, сега ЕЦБ е със съдба на жертва и с подсигуряван провал.Същественото за спасение на ЕС от актуални злини е какво (грешно или подобрено) управление на европейска парична система се прилага.За спасение на ЕС е необходимо подобрено управление на европейска парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
supertrader
преди 7 години
Ако една територия се превърне в ДОНОР то това не е в резултат от действия на политици от друга територия а на нейните собствени политици. За случващото се в нашето село не ни е виновен никой от другото село. Това се потвръждава от факта че Цяла Европа е донор на азиатската икономика, интересно какви условия са поставили азиатските политици на европейските за да се случи това и как са им продиктували тези условия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
Sakamano
преди 7 години
Срамота!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 11
majnata
преди 7 години
"...но както България, така и Румъния имат голяма финансова полза от присъединяването си към ЕС, заключава изданието."Ако 300 фамилии представляват България , може би !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още