Турция ще изпрати специална делегация в България, която да изиска екстрадирането на лице, което Анкара смята за свързано с организацията на проповедника в изгнание Фетуллах Гюлен, съобщава БНР.
Гюлен е обвинен, че е ръководил осуетения опит за военен преврат в югоизточаната ни съседка на 15 юли.
Турският дипломат №1 направи това изявление на площада в Анталия, където участва в голям митинг в защита на демокрацията заедно с хиляди граждани. Той не уточни кого има предвид, но подчерта, че лицето е пристигнало в България преди опита за преврат.
Междувременно турските специални сили са задържали 11 командоси. Те се укриваха, откакто при неуспелия опит за преврат на 15 юли нападнаха хотела в Мармарис, където беше отседнал турският президент, предаде Ройтерс.
Президентът вече беше напуснал хотела при пристигането на метежниците, след като предварително научил, че е в опасност и трябва да се премести.
Анадолската агенция съобщи, че бегълците са били заловени в района на град Ула, окръг Мугла, след като специални сили на жандармерията, подкрепени от хеликоптери и безпилотни самолети, били изпратени в района по подаден от местен жител сигнал.
При акцията по залавянето на командосите е възникнала престрелка, но не се съобщава за пострадали.
Десетки протестиращи се събраха и ликуваха пред участъка на жандармерията, в който бегълците бяха откарани, преди да бъдат преместени в близкото полицейско управление.
Общо 37 войници са участвали в операцията по залавянето на Ердоган в Мармарис, като 25 от тях бяха задържани по-рано, припомня БТА.
Междувременно Министерството на правосъдието уточни във връзка с изказването на Мевлют Чавушоглу, че след 28 юни т. г. не е постъпвало искане от компетентен орган в Турция за екстрадиция.
Ведомството припомня и процедурата: според Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест молбите за екстрадиция от молещите държави се подават в писмена форма до Министерството на правосъдието на България. Допустимо е те да се предадат и по дипломатически път или през Интерпол.
След проверка на молбата и ако тя съдържа всички необходими документи – оригинал или заверено копие на присъдата, описание на престъплението, данни за лицето, информация за изтърпяното наказание, Министерството я препраща на Върховната касационна прокуратура, която задържа лицето за 72 часа и изпраща преписката на окръжния прокурор, в чийто район се намира лицето.
Прокурорът внася в окръжния съд искане за задържане под стража до приключване на производството и внася преписката за разглеждане от съда.
* Допълнено с позицията на Министерството на правосъдието в България
преди 8 години Да вървят направо на козяк... отговор Сигнализирай за неуместен коментар