Живеещият в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, чиито последователи Турция обвинява за неуспешния опит за преврат снощи, заяви днес, че пучът може да е бил инсцениран и призова народа на Турция да не разглежда военната намеса в положителна светлина, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Гюлен, който говори пред журналисти в щата Пенсилвания, каза, че демокрацията не може да бъде постигната чрез военна акция.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган твърди, че опитът за преврат е вдъхновен от привърженици на проислямското движение Хизмет, което е свързано с Фетхуллах Гюлен.
Ердоган отдавна обвинява бившия си съюзник Гюлен, че е изградил паралелна структура в съдебната система, армията, образованието и медиите, която има за цел да свали правителството.
Същевременно Гюлен каза, че не е привърженик на авторитарните режими, предаде ТАСС
„Много пъти съм казвал, че съм поддръжник на републиканците и съм против авторитарните методи на управление. Оставям решението за това има ли демокрация или не в Турция на турския народ", заяви Гюлен в отговор на журналистически въпрос.
Гюлен заяви още, че опитът за военен преврат в Турция може да е постановка. Проповедникът посъветва турските граждани да не гледат положително на военната намеса.
През декември 2014 г. съдебните власти в Истанбул издадоха заповед за ареста на Гюлен във връзка с подозрения за създаването на терористична организация, целяща подкопаване на действащото ръководството на страната.
В събота Ердоган отново призова САЩ да екстрадират Гюлен. "САЩ, вие трябва да екстрадирате този човек", заяви държавният глава пред хиляди свои привърженици в Истанбул.
От своя страна американският държавен секретар Джон Кери заяви, че САЩ ще разгледат искането на Турция за екстрадиция на Гюлен и призова турските власти да представят искането си "със съответните легитимни доказателства".
В интервю за Ройтерс турският външен министър Вевлут Кавазоглу заяви, че не е говорил изрично с Кери за екстрадация на духовника, но го е уверил, че неговите последователи стоят зад опита за преврат. „Не сме говорили директно по темата екстрадация“, пояснява той.
Междувременно пред дома на Гюлен в Пенсилвания се събраха последователи на Ердоган, за да изразят негодуванието си от опита за преврат, за който обвиняват именно ислямския проповедник в изгнание.
LIVE — People start to gather in front of Fethullah Gülen’s house in Pennsylvania to protest coup attempt in Turkey pic.twitter.com/1q9xzNXYhP
— DAILY SABAH (@DailySabah) July 16, 2016
преди 8 години Ха-ха, преди малко прочетох един интересен коментар в друг сайт:Защо във Вашингтон никога не е имало преврати? Защото във Вашингтон няма посолство на САЩ. Айра Кързбен адвокат на президентът на Хаити Жан-Бертран Аристид, свален от власт на 29.02.2004 г. от американски военни извършили държавен преврат в Хаити.А иначе е ясно, че Турция окончателно се сбогува с демокрацията и пътят към пълната и ислямизация е широко открит. Вече всеки който изрази някакво несъгласие с Ердоган, веднага ще бъде обявен за държавен предател, терорист и т.н. и хвърлен в затвора а вероятно и обесен, като върнат смъртното наказание в което не се съмнявам. А Шмеркел ше присъединява Турция в ЕС :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Демокрацията не може да бъде постигната чрез военна акция..."Странно , тоя човек от години живее в САЩ , а пък елементарни неща не е разбрал относно "монтажа " на демокрация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар