IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петте предизвикателства пред новия централен банкер на Чехия

Иржи Рушнок ще наследи микс от лихвени проценти, близки до нулата, и таван на курса на кроната

20:38 | 26.05.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Иржи Рушнок.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Иржи Рушнок. Снимка: Ройтерс

Чешкият президент Милош Земан назначи в сряда Иржи Рушнок за управител на централната банка, като на практика го повишава от позицията му на член в Комисията по паричната политика въпреки разногласията помежду им за неконвенционалната парична политика, съобщи Bloomberg.

Рушнок ще поеме поста от Мирослав Сингер от 1 юли и ще наследи микс от лихвени проценти, близки до нулата, и таван на курса на кроната – политики, които Земан неколкократно разкритикува с аргумента, че отлагат приемането на еврото.

55-годишният бивш служебен премиер и изпълнителен директор на пенсионен фонд защитава лимита на обменния курс, откакто се присъедини към Комисията по парична политика преди две години. Според Рушнок това помага на икономиката да избегне дефлацията и да се възстанови след рекордно дълга рецесия.

Премереният в думите си възпитаник на Икономическия университет в Прага е бил и финансов министър в кабинета на Земан преди 16 години. Рушнок ще оглави централната банка, когато институцията се опитва да се справи с рисковете пред инфлацията, произтичащи от евтините суровини и стимулите в еврозоната. Както в съседна Полша, където управителят на централната банка има близки отношения с президента, Рушнок обеща последователност без големи сътресения в политиката.

„Повишението на Рушнок до управител гарантира последователността във функционирането на борда на банката“, казва Давид Коцурек, анализатор в Komercni Banka в Прага. „С новия управител идва надеждата, че прозрачното вземане на решения ще бъде още по-засилено и в паричната политика, и в регулирането на финансовите пазари и на банковия сектор, който ще се сблъска с големи предизвикателства в бъдеще“, допълва експертът.

Bloomberg обобщава петте предизвикателства, пред които ще е изправен новият централен банкер на Чехия:

1. Tаванът на обменния курс

В момента лимитът е около 27 крони за едно евро и беше наложен през 2013 г. като предпазна мярка срещу дефлация. След като се намеси на пазарите няколко пъти, за да защити този таван, банката ще опита да гарантира плавното му премахване и да предотврати рязко поскъпване, щом това се случи. Точният процес предстои да бъде определен, като бордът обсъжда както еднократно премахване, така и серия от стъпки.

2. Отрицателните лихви

Централната банка обсъжда дали да използва отрицателните лихвени проценти, за да спре спекулативното изтичане на капитали, щом таванът на обменния курс бъде премахнат. Според Рушнок има вероятност основният лихвен процент да бъде понижен от сегашното му ниво от 0,05%, което централните банкери определиха като практически нулево. Той предупреди също така, че не изключва такъв ход, ако се наложи да се противостои на прекомерно поскъпване на валутата.

3. Инфлацията

Централната банка се затруднява да доведе ръста на потребителските цени до целевото ниво от 2%, тъй като евтините суровите продължават да оказват натиск в низходяща посока над инфлацията. Регулаторът прогнозира, че настоящият режим ще остане в сила до средата на следващата година и че би го премахнал, ако прогнозите покажат, че няма да се наложи отново да налага нестандартни мерки.

4. Еврото

По пътя към приемането на единната валута централната банка има само консултативна роля, но и голям авторитет. Рушнок е по-малко критичен към идеята за оставянето на кроната в сравнение с други членове на комисията по парична политика и е казвал, че споделянето на една валута с основния си търговски партньор Германия ще е от полза за Чехия. За него идеята на правителството за приемане на еврото най-рано през 2020 г. е „нереалистично скоро“. По-рано този месец той заяви, че ще се постарае приемането да е в правилното време и при оптималните условия.

5. Банковите регулации

Централните банкери в Чехия са против част от плановете в Европейския съюз за единен банков надзор и регулации. Рушнок не е чак толкова критичен към тези намерения и не вижда фундаментален проблем в това, че приемането на еврото би означавало автоматично влизане в банковия съюз.

„Освен правилата за регулации и надзор, единният механизъм съставя и единни схеми за действие при кризи“, коментира Рушнок.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:54 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още