Руското финансово министерство се е обърнало към 25 западни и 3 руски банки с искане за предоставяне на услуги по пласиране на емисия облигации на международните пазари, както и за оферта за финансов агент, става ясно от съобщение, публикувано на страницата на ведомството.
По този начин държавата се подготвя да се завърне на международните пазари за първи път от 2013 година насам.
Списъкът на избраните банки е направен на базата на данни на Bloomberg за общия обем на облигации във всички валути, предоставени от финансовите институции през 2015 година, уточняват още от Министерството на финансите.
Сред банките, към които руското правителство се е обърнало, са BNP Paribas, Barclays, Bank of America, Bank of China, Deutsche Bank, Citigroup, HSBS, UniCredit, Goldman Sachs и Morgan Stanley. Руските банки са Сбербанк КИБ, Газпромбанк и ВТБ Капитал.
Повече подробности около плановете на Москва за пласирането на държавни книжа през тази година не са посочени.
Агенция Bloomberg припомня, че за последен път Русия е емитирала облигации за 6,8 млрд. долара на международните пазари през септември 2013 година. Тогава срещу страната все още нямаше наложени санкциите, които ограничават достъпа й до капиталовия пазар. През 2014 година заради анексирането на Крим обаче Западът наложи редица икономически ограничения срещу Москва.
Искането на Русия за подготовката на облигационен заем не е "признак за отчаяние", коментира анализаторът Майкъл Ганске от Rogge Global Partners в Лондон. "Те (руските власти - б.ред.) опитват да получат финансиране. В някакво отношение санкциите ще бъдат вдигнати", посочи още той.
Агенцията напомня още, че Русия навлиза във втора година на рецесия, породена от ниските цени на петрола и от разширяващ се бюджетен дефицит.
преди 8 години .....а облигационен заем не е "признак за отчаяние", Все пак, трябва и да се чете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не ставайте смешни. България взе 16 млр евро без добив и производство. Какво са 6.8 млр. за Газпром? Вижте кави бяха инвестициите за Южен поток, за Турски поток, за Северен поток 2. Това е начин да се помогне на Германия и Полша за Северен поток 2. отговор Сигнализирай за неуместен коментар