Волф наблегна и на факта, че по-скъпият долар няма да окаже голямо негативно влияние на региона, тъй като голяма част от експозициите и на правителствата, и на банките са в евро.
2016 г. може би ще е година на консолидация и намаляване на разходите на банките в региона.
„Има твърде много банки в редица страни. За малките банки ще бъде все по-трудно да постигнат добра рентабилност“, коментира въпроса Волф от OTP, която е представена в България чрез Банка ДСК. През 2016 г. се очаква консолидация и в българския банков сектор, основно заради предстоящия преглед на качеството на техните активи.
Карлов Вивалди припомни, че UniCredit продаде бизнеса си в Казахстан преди 3 години и подписа споразумение за продажбата на поделението си в Украйна.
„Ще извлечем ползи от предимствата спрямо конкуренцията и си поставяме за цел да растем с по 1 млн. клиенти годишно“, заяви Вивалди и добави, че 40% от печалбата на италианската банка, която е представена у нас чрез УниКредит Булбанк, идва от региона, а 60% е от растежа на самата банка.
Президентът и директор за региона на ЦИЕ в AO Citibank Russia Марк Люе говори за банките в Русия, които са затворили през миналата година заради влошената икономическа ситуация в страната.
Директорът на Raiffeisen Bank International, която също е представена в България чрез едноименната банка, Карл Севелда каза, че годината ще е белязана от опитите на банките за намаляване на разходите. Той потвърди отдадеността на австрийската банка към руския пазар, но заяви, че икономическата среда е променила нейния бизнес модел, включително чрез намаляване на клоновете.
„Но това не означава, че не вярваме в руския пазар. Той определено е един от най-печелившите ни пазари“, заяви Севелда и добави, че банковият регулатор в Русия е един от най-либералните в Европа.
По отношение на бизнеса в България – пред журналисти Севелда изрази задоволството си от доброто представяне на банката в страната през миналата година и потвърди, че Raiffeisen няма намерение да се разделя с операциите си тук.
Директорът на австрийската банка намекна и за други два риска - свръхликвидността, която потиска банковите печалби, и отрицателните лихви, които са проблем навсякъде в Европа.
„Капиталът, който се разпределя от банките в региона, се увеличава. Ако банките искат да увеличават кредита, то ще кредитират не само големи корпоративни клиенти, но и повече малки и средни предприятия. Конкурентното предимство на банките в ЦИЕ ще е да увеличават своите счетоводни баланси, да предлагат широк спектър от услуги по финансиране – търговско финансиране, факторинг, лизинг и други“, сподели и ръководителят „Инвестиционно и корпоративно банкиране“ в UniCredit за ЦИЕ Енрико Минити.
Представителите на банковия сектор коментираха, че банковото финансиране като цяло, но и конкретно - за краткосрочни цели и за оборотни средства, няма алтернатива и то не само в Европа, но и в частност – в региона на ЦИЕ.