Централната банка на Чехия нареди на финансовите институции да увеличат предпазните си капиталови буфери, които вече са сред най-високите в Европа, предава Bloomberg. Ходът е насочен към удържане на рисковете, които кредитният бум създава за икономиката.
Банките, кредитните съюзи и инвестиционните компании ще трябва да заделят допълнителен капитал, свързан с кредитите, след като централните банкери в Прага увеличиха нивото на антицикличния капиталов буфер от нула до 0,5%. Промяната ще влезе в сила в началото на 2017 г., гласи официалното становище на Централната банка на Чехия, публикувани на нейния сайт.
„По-голямо от нула ниво на антицикличния капиталов буфер се въвежда за пръв път заради по-отчетливото възстановяване на кредитирането, което вече създава условия за образуване на системни рискове“, коментира заместник-гуверньорът Владимир Томсик в становището.
Централната банка балансира опитите да избегне прекомерна кредитна експанзия с усилията да стимулира икономиката, използвайки близо нулеви лихвени проценти и таван върху поскъпването на кроната.
Чешките банки, които са привлеки повече депозити, отколкото са раздали кредити, разчитат на кредитния растеж, за да подкрепят печалбите си.
Решението е изненадващо, защото темпото на кредитен ръст в Чехия все още е под нивото, което би изискало въвеждането на подобни мерки, имайки предвид насоките на Базелския комитет за банков надзор, коментира пред Bloomberg главният икономист на поделението на ING Groep в Чехия Яуб Сейдлер.
„Възможно е Централната банка на Чехия да се страхува, имайки предвид силния икономически растеж, че икономиката може да прегрее, а системните рискове да се увеличат“, добавя той в бележка до клиентите. „Но в такъв случай е уместно да попитаме дали наистина е оптимално поддържането на значително разхлабена парична политика.“
Миналата седмица Българска народна банка предприе обратен ход, като въвежда нулево ниво на антицикличния капиталов буфер за първото тримесечие на 2016 г.