IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сивата икономика лишава Гърция от 20 млрд. евро годишно

Властите проверяват сделки на гърци с недвижими имоти в Лондон, както и регистрирани в Холандия яхти

15:37 | 10.10.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Гръцкият премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гръцкият премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас. Снимка: Ройтерс

Заради данъчни измами и контрабанда гръцката държава губи до 20 млрд. евро годишно. Това заяви гръцкият заместник-финансов министър Трифон Алексиадис в Атина, цитиран от DPA. Гръцката служба за борба с финансовите престъпления  (SDOE) съобщава за 38 000 случаи на възможни престъпления, в които са въвлечени 1,3 милиона физически лица и фирми. 

За да установят самоличността и на други лица, укриващи данъци, гръцките власти в момента проверяват и сделки на гърци с недвижими имоти в Лондон, както и регистрирани в Холандия яхти, добави Алексиадис. В допълнение правителството на премиера Алексис Ципрас ще удължи с още една година давностния срок за проверка на така наречения списък „Лагард“, който включва предполагаеми лицата, укриващи данъци.

В списъка са имената на над 2000 гърци със съмнителни сметки в швейцарската банка HSBC. Бившият френски финансов министър и настоящ ръководител на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард изпрати списъка през 2010 г. до гръцкия си колега Йоргос Папаконстантину. Данните са от бившия служител на HSBC Херв Фалциани, който ги е откраднал и ги е връчил на френските данъчни власти. Папаконстантину и неговият наследник Евангелос Венизелос отказваха в продължение на дълъг период да използват данните от списъка. 

Предполага се, че сумите в класацията не фигурират в данъчните декларации на въпросните лица и са в нарушение на законодателството и разпоредбите, свързани с прането на пари.

Под натиска на обществеността гръцката прокуратура започна разследване, за да установи дали има пране на пари. Не е ясен точният размер на укриваната сума - тя варира от 2 до 200 млрд. евро.

Според  Алексиадис за момента са проверени данните за само 136 от общо 2000 лица.

Още за ситуацията в Гърция

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
И аз ги изчислявах на толкова и писах ,че при 3млрд. евро бюдж.дефицит може да излезат на 10% излишък Ето БВП,дългът и дефицитите в ЕС - http://***.debtclocks.eu/select-an-eu-member-state.html Ето данни за разходите за лихва като % от държ.дълг - http://***.debtclocks.eu/eu-ranking-expenditure-on-interest-payments-in-percent-of-public-debt.html Гръцките проблеми маскират нарастващите рискове в Италия и Франция - http://***.investor.bg/analizi/91/a/gryckite-problemi-maskirat-narastvashtite-riskove-v-italiia-i-franciia-197409/Бившият банкер го каза точно ''Реалният БВП ще трябва да нарасне повече от два пъти от прогнозираните равнища, за да може съотношението на държавния дълг към БВП първо да се стабилизира, а след това и да намалее'' но не споменава за лихвите ,че ако са до 0,1% няма проблемПри 100млрд. БВП и 100млрд. държ.дълг е 100% но ако БВП падне 25% дългът става 133% - ако БВП се вдигне с 25% дългът става 80% при 0% лихва Направиха така,че лихвата трябва е до нулата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още