Извънреден конгрес през септември ще реши позицията ѝ по отношение на споразуменията с кредиторите. Това бе прието като решение от централния комитет на гръцката радикална лява партия късно в четвъртък, предаде Ройтерс, позовавайки се на информация на държавната гръцка телевизия ERT. Точната дата на пленума засега не е известна.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас предложи да се свика конгрес, за да се изработи обща позиция относно споразумението с кредиторите на страната.
Ципрас, който е и председател на СИРИЗА, даде предложението в началото на вчерашното заседание на ЦК на партията, част от чиито членове са против подписаното на 13 юли от правителството споразумение с кредиторите за нов заем за Гърция, съпътстван с мерки за строги икономии.
Лявото крило на управляващата партия гласува през последните седмици на два пъти срещу строгите мерки за бюджетни икономии и реформи, които бяха предпоставка за началото на новите преговори за споразумение с международните кредитори. Мерките бяха одобрени само благодарение на подкрепата на опозицията. През изминалите няколко дни Ципрас неколкократно заяви, че неговият приоритет е да бъде сключена трета спасителна програма, а след това вече би могъл да обърне внимание и на вътрешнопартийните проблеми.
В предавана по телевизията реч премиерът защити пред централния комитет своя обрат по отношение на изискванията на западните партньори. „Нямах никакъв друг избор, освен да се съглася“, каза той. Същевременно той се застъпи пред депутатите от лявото крило за приключване на вътрешнопартийния спор. Който си мислил, че има по-добро решение, „трябва да каже какво би значело за хората завръщането към драхмата“, каза той. „Няма вълшебни решения за кризата“, призна още Ципрас.
Според редица експерти Ципрас е изправен пред истински тест за властта. Очаква се управляващата партия да има сериозни трудности с преодоляването на едно разделение и евентуален разпад. В четвъртък на дебат бе предложена и възможността за провеждане на вътрешнопартиен референдум през уикенда относно насочеността на партията.
Още в сряда министър-председателят увеличи натиска над лявото крило в партията си. Пред локалното гръцко радио Sto Kokkino той заяви, че ако не получава нужната подкрепа в парламента, ще има нужда от нови предсрочни избори.
Припомняме, че преди месец Ципрас свика общонароден референдум, на който гърците трябваше да гласуват за или против мерките, предложени от страна на кредиторите. Допитването, което бе широко критикувано на Запад, се състоя на 5 юли. 61,31 процента от гърците са заявили "не" на предложенията на кредиторите на референдума, показаха окончателните резултати.
Европейската комисия от своя страна се надява на бързо споразумение с правителството в Атина за третата спасителна програма. То трябва да се случи до началото на втората половина на август. В преговорите освен ЕК участие вземат и представители на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейския механизъм за стабилност (ESM). Програмата е с обем от до 86 млрд. евро за следващите три години. До 20 август Атина трябва да върне 3,2 млрд. евро на Европейската централна банка, а засега не разполага със средствата.
преди 9 години Пак протакане и възможност за плромяна на политиката. До тогава спиране на всички помощи и подготвяне на ЕС за излизане на Гърция от Еврозоната. Тези може да се завъртят винаги, когато си поискат и да не спазват договори по всяко време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар