Международният валутен фонд (МВФ) може да не участва в третата спасителна програма за Гърция на стойност 86 млрд. евро, по която Гърция и партньорите ѝ вече започнаха преговори, пише в свой материал за Financial Times обикновено добре информираният кореспондент Питър Шпигел.
Медията се позовава на изтекъл поверителен документ от работна среща на изпълнителния борд на фонда, проведена в сряда. В него се казва, че Гърция е „дисквалифицирана“ като длъжник. Посочват се и две конкретни причини - високата задлъжнялост на страната и традиционната липса на реформи от страна на Гърция. Заради това тя не отговаряла на условията за участие на МВФ в кредитирането ѝ.
Генералният директор на фонда Кристин Лагард заяви през тази седмица, че нейната институция настоява за намаляване на дълга на Гърция. Сега FT цитира документа, според който представителите на фонда продължават да взимат участие в политическите дискусии в Атина, за да може да са сигурни, че новият спасителен пакет отговаря на изискванията и желанията на МВФ.
Международният валутен фонд обаче няма да участва в никакви споразумения в тази първа фаза. Във втората фаза ще се реши на участие, само ако условията са подходящи: Първо, Гърция трябва да покаже убедително, че изпълнява програмата за реформи, но от друга страна, европейските кредитори трябва да се споразумеят до значителна „прическа“ на дълга.
Статията разкрива опита на МВФ да наложи натиск над Германия и другите страни от еврозоната, за да се съгласят те най-накрая за преструктуриране на дълга. Но МВФ няма предвид с това и заемите, които самият фонд е предоставил на Гърция, а кредитите на европейците. Вътрешни правила забраняват на валутния фонд да участва в подобно „подстригване“ на задължения.
С това се задълбочава конфликтът с Германия, която открито, в съответствие с политиката на европейските си партньори, застава срещу всякакво намаляване на дълга. Към това следва да се добави и проблемът, че Федералната република обвързва своето участие в спасяването на Гърция от финансовия и технически и административен ангажимент на валутния фонд.
Темата за Гърция можете да следите тук
преди 9 години Част от спасението на Гърция минава през задължителна продажба на гръцките банки в лицето на ОББ, Пиреус и Пощенска, които пък взеха Алфа банк у нас за само 1 евро, което си е чиста гавра! Сигурно за Пиреус китайци ще платят 2 евро, а ОББ ще бъде оценена на цели 10 евро, хахах! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Единственият добър изход за ЕЗ е излизане на Гърция от ЕС . Тогава САЩ ще бъдат принудени да помогнат на Гърция поради техните геостратегически интереси отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години САЩ чрез МВФ никога и не са мислили да участват в спасяването на Гърция. Единствената им цел е да им бъдат върнати възможно повече от заемите чрез погасяването им със средства от ЕЗ и ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години как няма да у4аства?нима пе4атницата се е повредила?я най добре ФЕД да се заеме със третата програмка и да въведе от клавиатурата едни 5 трилиона на гърците 4е да мирясат за 10 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар