Гласуване с "не" на референдума в Гърция в неделя ще отслаби позициите на Атина драматично, а ако се гласува с "да", това ще доведе до трудни преговори. Това заяви на пресконференция в Люксембург председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от БТА.
Той ограничи коментара си по темата до това единствено изречение. Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел бе по-словоохотлив, като добави, че гласуване с "да" ще доведе до "трудни преговори", а гласуване с "не" - "до още по-трудни преговори" с Атина.
"Разговарях с гръцкия премиер Алексис Ципрас и му казах, че искам люксембургското председателство на Съвета на ЕС до края на годината да се основава на доверие", заяви Бетел.
"Ципрас не беше изрекъл и дума за референдум, а внезапно го насрочи. Нямам опит с референдумите, но мисля, че хората трябва да бъдат напълно наясно за какво или срещу какво гласуват. Референдумът е за бъдещето на ЕС, еврозаната и Европа. Референдумът ще донесе последици, защото трябва да уважим резултатите от него. Това не е референдум за оставането на Ципрас на власт. Условията за референдума не са най-добрите, трябваше повече подготовка, липсваше кампания. Всичко беше прибързано", коментира Бетел.
Юнкер изрази очакването люксембургското председателство да бъде много тежко заради сегашните проблеми. Председателството ще бъде по-трудно от обичайно, добави той.
Люксембургското председателство иска Гърция да остане в еврозоната, а Великобритания - в ЕС, поясни Бетел. Солидарността по повод имигрантите трябва да намери израз и в документите на ЕС, добави той.
По-рано днес коментар по темата за вота имаше и от страна на ЕЦБ. „Ние трябва да направим оценка на перспективите за споразумение с Гърция и нейните кредитори", заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Витор Констанцио в петък във Вилнюс. Едно отхвърляне от избирателите на предишните предложения на кредиторите ще направи споразумението много по-трудно, смята той, цитиран от Bloomberg.
Новините около гръцката криза можете да следите тук
преди 9 години Ако беше Кунева на мястото на Ципрас щяха да са много леки - тая подписва всичко каквото и дадат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Отложете малко преговорите във времето и ще са по-лесни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Временно правителство може да подпише всичко , но кой ще го изпълнява и в каква среда - някой дава ли си сметка ,че това е невъзможно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Защо Великобритания не е в Еврозоната? Хахахах :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар