Европейската комисия обяви днес въпроса от предстоящия в неделя в Гърция референдум за безсмислен, защото с него се търси оценка на спасителната програма, която изтече окончателно в полунощ във вторник, предава БТА.
„Все още искаме да постигнем споразумение и да помогнем на Гърция, вратата за преговори по нова програма остава отворена“, заяви зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. Той поясни, че сега държавите от еврозоната трябва да преценят дали да водят преговори по нова спасителна програма.
Домбровскис посъветва държавите от еврозоната да не правят нищо, преди да бъде изяснено решението дали ще има нова програма.
"Финансовата обстановка в Гърция днес е много по-лоша отпреди седмица. Това е по-сложна основа за началото на преговори по нова програма", коментира комисарят. По думите му щетите са много по-големи и изискват много повече усилия за възстановяване на равновесието.
„За да има споразумение с Атина, необходима е добра воля от преговарящите страни. Необходима е стратегия за завръщането на Гърция на пътя на икономическия растеж и финансовата стабилност. Необходима е силна ангажираност на гръцките власти", заяви зам.-председателят на ЕК.
Според него обаче сключване на споразумение за трета програма е възможно преди 20 юли. Тогава именно Гърция трябва да извърши ново милиардно плащане по облигации, държани от частни кредитори. "Със сигурност има възможност да се стигне до споразумение, преди да бъдат изискуеми по-високите кредити", заяви консервативният литовец. На 20 юли Атина трябва да плати около 3,5 млрд. евро на ЕЦБ.
"ЕК вложи много енергия и усилия в преговорите по изтеклата програма, прояви много гъвкавост към гръцките власти. Засега не можем да започнем преговори по нова програма, защото нямаме нейния проект. Удължаването на досегашната програма бе невъзможно, защото оставаше твърде кратко време", поясни Домбровскис по повод приключилите без резултат снощи преговори в еврогрупата.
Припомняме, че в нощта на петък срещу събота гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви свикването на референдум за следващата неделя. „Въпросът на референдума ще бъде дали ние да приемем предложенията (на кредиторите) или да ги отхвърлим", обяви Ципрас в предавано по всички телевизионни канали обръщение.
Обявяването на референдумa за одобряването на предложените от гръцките кредитори мерки предизвика несигурност у населението. Пред банкоматите в цялата страна се образуват дълги опашки.
Това принуди по-късно правителството да въведе банкова ваканция и капиталов контрол.