IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Проф. Денис Сноуър: Един Grexit ще навреди на цяла Европа

Всички сме в една лодка. Или ние всички ще загубим, а Гърция ще бъде основният губещ, или всички ние ще спечелим, казва Марсел Фрацчер

08:32 | 17.06.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Проф. Денис Сноуър. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Проф. Денис Сноуър. Снимка: Ройтерс

Едно излизане на Гърция от еврозоната може според мнението на американския икономист проф. Денис Сноуър да дестабилизира Европа.

„Един Grexit би бил много рискован, а най-вече политическите последици може да бъдат подценени", заяви президентът на Килския Институт за световната икономика в сряда в интервю за DPA. След завръщането към драхмата и държавен банкрут Гърция би могла да тръгне отново напред само с опрощаване на огромната си дългова тежест, както и с европейски финансови помощи, твърди той.

В краткосрочен план икономическите последици за останалата част от еврозоната от един Grexit биха били управляеми, но „ за Гърция и краткосрочните ефекти ще са болезнени", каза Сноуер. Ако един Grexit не бъде омекотен от Европа, „Гърция е заплашена да се превърне в политически и икономически нестабилна държава". От тук произтичали и заплахите за икономическата и политическата стабилност на останалата част на Европа. При една продължителна политическа и икономическа нестабилност в Гърция е заплашено и икономическото положение в други европейски страни – заради получилата се несигурност, която може да възпре инвестиционния климат. 

И президентът на Германския институт за икономически изследвания (DIW) Марсел Фрацчер предупреди за едно излизане на Гърция от еврозоната. „Ако ние сега кажем „Край", то Германия с един замах губи около 70 млрд. евро", каза Фрацчер пред Saarbrücker Zeitung". Въпреки че вероятността от фалит на Гърция става по-голяма, „това също увеличава вероятността всички страни да осъзнаят, че при Grexit има само губещи", добавя той.

"Какво ще стане, ако се стигне до зараза“, предупреждава шефът на DIW. В края на краищата и Италия има „огромни проблеми". Фрацчер напомни за случилото се с финансовата институция Lehman Brothers в САЩ. „Тази банка беше оставена да фалира през 2008 г. с мисълта, че това може да бъде преглътнато, но вредите от решението се почувстваха в целия свят", каза Фрацчер. "Всички сме в една лодка", предупреди икономистът. "Или ние всички ще загубим, а Гърция ще бъде основният губещ, или всички ние ще спечелим". 

Без сделка от типа „пари срещу реформи“ с ЕС и МВФ Гърция няма да може да изплати транш от 1,5 млрд. евро на МВФ до края на месеца. Вторият спасителен пакет на ЕС също бе удължен до 30-и юни и Ципрас се опитва да постигне отблокирането на последните 7,2 млрд. евро.  Гръцкото правителство обаче продължава да отхвърля исканията за увеличение на данъците и намаляване на пенсиите, които ще му позволят да намали бюджетния си дефицит.

Последният засега кръг преговори се провали през уикенда, след като ЕК за пореден път отхвърли предложените от правителството на СИРИЗА реформи. Кредиторите обявиха, че Атина не е успяла да предложи нищо качествено ново. Европейската комисия съобщи, че в хода на преговорите е отбелязан известен прогрес, но предложенията на Гърция все още съществено се разминават с  изискванията на кредиторите за годишни икономии в бюджета в размер на 2 милиарда евро, или около 0,5-1 процента от брутния вътрешен продукт /БВП/. Същевременно Брюксел обяви, че финансовите министри на еврозоната ще се занимаят с проблема на своята среща в четвъртък, а  това ще е "последният опит за постигане на разрешение".

От 2010 г., когато започна дълговата криза в Гърция, Европейският съюз и Международният валутен фонд са предоставили на Атина близо 250 млрд. евро кредити, които тя трябва постепенно да връща. Въпреки частичното отписване на дълга на Гърция през 2012 г. задълженията й в момента надхвърлят 315 млрд. евро, което представлява 175 процента от БВП. Това е три пъти повече от пределно допустимото равнище на държавен дълг за страните от еврозоната, което според Пакта за стабилност и растеж е 60 на сто от БВП.

Новините за Гърция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 36 rate down comment 0
smart-ass
преди 9 години
Не е прав този чичка. Излизането на Гърция от Еврозоната ще е даже оздравително. Трябва да се пусне малко кръвчица да изтече. Да видят другите, особено Италия и Португалия, че колкото повече отлагат реформите рано или късно и тях ги пада евентуално пропадане в гръцки стил. Гърците трябва да се оставят да си "чукат коравите тикви" за назидание като размазан автомобил на участък с концентрация на ПТП. Важно е даже за Франция, за да се осмелят повече да режат бюджетния дефицит (понеже все отлагат годината, в която ще слязат под 3% от БВП). Трябва да се мисли средно и дългосрочно към такива проблеми. Ако цената на "развода" с Гърция е Еврозоната да се свие с по 1% за 1-2 тримесечия, нека да се плати. Гърците може и да им "уврят главите" като им се свие икономиката с още 10тина процента. Заслужават си го заради нахалството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 49 rate down comment 0
bgMan
преди 9 години
Оставането на Гърция в ЕЗ също ще дестабилизира ЕС. Сега остава да почнем да спорим кое дестабилизиране ще е по-голямо.Просто правило в природата е, когато един *** премине определени граници винаги е в интерес на оцеляването да премахнеш паразита. Или ако е невъзможно да го премахнеш да подтиснеш максимално дейността му с помощта на силни антибиотици за да спре да се размножава и да премине в слабо вегетативно състояние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 45 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 9 години
"Един Grexit ще навреди на цяла Европа"Е нали се разбрахме , няма да има Grexit ако не стане сакатлък по вина на гърците. Ще има капиталов контрол , фалит , приватизация , орязване на заплатите . То е все едно дали заплатите им ще са по 1 милион драхми или по 10 евро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 42 rate down comment 3
draifuss
преди 9 години
Никой никъде няма да ходи нито ще излиза от ЕС.Гърците искат или не ще бъдат със свален стандарт и други работи дълго време.Ще ги смачкат за назидание на другите по големи, които биха си помислили някой работи.Не си взеха поука от Кипър да ги видим сега.Относно нас с малко външна задлъжнялост ще поемем ударите от вън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 43 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 9 години
"Ципрас се опитва да постигне отблокирането на последните 7,2 млрд."Откакто се опитва - банките изгубиха повече от 72 млрд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 13
data
преди 9 години
лошото е че този сценарии е доста лош за Бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 43 rate down comment 1
Lucifer
преди 9 години
Спасението на ЕС и ЕЗ е незабавно изрязване на туморът Сиртаки, хирургично, Grеxit... иначе предстоят метастази...испания, италия и всички останали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 44 rate down comment 3
driverf1
преди 9 години
Ако ние сега кажем Край", то Германия с един замах губи около 70 млрд. евро"Поне се знае точно колко ще загуби.....70 милиарда евро.....,а ако продължава агонията на Гърция.....,и Германия се опитва да я спасява,загубата ще бъде многократно повече.....Какво може да се направи от моя поглед:Немците могат да отпишат тази загуба или.....,ЕЦБ им напечатва тези разходи,както и на другите кредитори.....,тези 70 млрд. да се смятат като върнати репарации от войната.....,нали гърците имат претенции за тях.....,а Гърция получава пълна изолация за 50 години и без право да влиза втори път в ЕС и ЕЗ.....,а оттам нататък нека самите гърци да се занимават с дебелата глава на Ципрас и компания.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още