Крайнолевите фракции в правителство на Гърция заявиха, че може да се стигне до предсрочни избори, ако международните кредитори не смекчат условията си по сделката “пари срещу реформи”, съобщава АП.
Предупреждението дойде от зам.-социалния министър Димитрис Стратулис – един от най-твърдолинейните членове на правителството на СИРИЗА.
"Кредиторите искат да наложат строги мерки. Ако те не отстъпят от този пакет, шантажиращ правителството, ще трябва да потърсим алтернативни решения, избори", коментира Стратулис.
По-рано Атина отложи плащането към Международния валутен фонд (МВФ), което трябваше да направи днес, с мотива, че ще плати задълженията си към фонда накуп в края на месеца. За първи път през последните пет кризисни години обаче властите в страната отлагат плащане по дълговете си, подчертава Ройтерс.
Все още премиерът Алексис Ципрас не е успял да се договори с кредиторите на страната необходимите реформи, за да получи договорените още през февруари допълнителни средства по спасителната програма за Гърция. Последната среща между Ципрас и лидерите на ЕС се състоя в сряда късно вечерта. Очакваше се, че днес ще има нова среща, но според дипломати такава няма да се състои преди вторник.
Финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис, който беше отстранен от преговорите с кредиторите, също се включи в коментарите, като посочи, че наложените мерки за икономии само “влачат” дълговата криза и отлагат силно необходимия на страната икономически растеж.
Същевременно Deutsche Welle изнесе данни от проучване на общественото мнение, поръчано от новинарския сайт Newsit, според които 37% от гърците подкрепят провеждането на предсрочни избори. Малко под половината от анкетираните пък подкрепят сделка между правителството и кредиторите, но само при условие, че не се налагат нови мерки за икономии.
Данните сочат още, че 75 на сто от гърците искат страната им да остане в еврозоната. Същевременно икономическият министър на Гърция посочи в интервю за ВВС, че правителството е избрано с мандат да преговаря с кредиторите, а не да напуска еврозоната. Ако се стигне до това, той също намекна, че преди това в страната вероятно ще се проведат предсрочни избори.
преди 9 години Май-май ще има или бай-бай, Ципрас, или бай-бай, Европа.Изобщо петгодишната гръцката агония и неприемане на реалността вече започват да стават от трагикомични чисто и просто ***. Тези хора ако имаха капка здрав разум в главата си, да са изпили горчивото хапче и да са си стъпили пак на краката (като Прибалтика например) отдавна-отдавна. Ама не, не и не. Поради това май по-скоро ще е бай-бай, Европа, а не Ципрас. Така както са тръгнали ще се сбъдне десетилетната мечта на някой българи - да идват гъркини да слугуват в България както две поколения български слугуваха в Атина и Солун. И то не защото ние ще сме особено добре, а защото тези хора изобщо не са в час. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добре де, не им налагайте никакви строги мерки. Просто им врътнете кранчето. Все повече се отчайвам от нивото на евробюрократите. За какво изобщо им давате някаква надежди на тея. Кажете кредити при тези и тези условия, а ако не щете - оправяйте се сами. Ако сега клекнете, след 1 година проблемът ще е още по-сериозен, а след 2-3 години цената може да е и край на Еврозоната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И нови избори да има ясно е че пари няма и каквото изкара икономиката им отиваза плащане на дълговете.Това си е икономическо робство.Става вече ясно ,че колкотои гърците да се напъват не могат да си върнат задълженията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години " е избрано с мандат да преговаря с кредиторите, а не да напуска еврозоната..."Парадокса е, че не гръцкото правителство иска да напусне ЕЗ, а ЕЗ (или поне някои държави от ЕС) и това при положение, че изначало не е предвидена процедура за напускане на съюза... В това се състои цялото безумие на ситуацията.1. Гръцкото правителство има мандат само да преговаря - само това и прави.. един голям пазарлък.2. ЕЗ може единствено да забрани на гръцката централна банка да си печати евро колкото и потрябват чрез ЕЛА, но никога няма да го направи, защото рискува собствената си сигурност. Освен всичко това и МВФ няма да го позволи.Отлагането на гръцките плащания за края на месеца не е нищо друго освен вдигане още повече на залозите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар