Гърция би могла да отложи плащането на първия транш към Международния валутен фонд (МВФ), който е с падеж на 5-и юни, заяви високопоставен представител на еврозоната, цитиран от Ройтерс.
Правителството в Атина може да избегне плащането на 300 млн. евро, като консолидира всички траншове към МВФ за юни и ги плати преди края на месеца, заяви представителят на еврозоната. Но това ще е възможно само в случай, че е налице реална перспектива за приключване на преговорите по спора с европейските партньори.
Така Гърция би спечела няколко седмици допълнително време за постигане на споразумение с кредиторите и ЕК. Втори източник, запознат с преговорите, потвърди тази опция пред Ройтерс.
Като цяло гръцкото правителство трябва да погаси около 1,6 милиарда евро към МВФ през юни.
Не се очаква постигане на споразумение по време на конферентния разговор на еврогрупата в четвъртък, добавя един от източниците. Гръцкото правителство е поставило твърде сериозно разделителни линии, твърди той. Спорен е въпросът за нивото на първичния излишък. Въпреки че ЕК е готова да приеме излишък от 1,0 до 1,5%, гръцкото правителство трябва да положат повече усилия, за да постигне тази цел. Недостатъчно убедителни били и гръцките предложения за данъчна реформа.
Междувременно стана ясно, че Гърция може да наложи малка такса върху тегленето на пари от банкомати, за да окуражи използването на кредитни карти в рамките на пакет мерки, целящи борба с данъчните измами.
"Може да има например малка такса върху тегленето от банкомат. Това се обсъжда като стимул за използване на карти, но все още не е решено", посочи финансовият министър Янис Варуфакис, като подчерта, че става въпрос за "много малка такса", предава Ройтерс.
По думите му страната преговаря с швейцарските власти във връзка с план да бъде предложено на данъкоплатците с депозити в чужбина възможност да ги декларират, да платят данъците и по този начин да избегнат по-сериозни санкции.
Според AP Гърция обмисля въвеждането на 15-процентен данък върху недекларираните депозити в чужбина и двойно по-голяма сума за недекларираните депозити в местни банки,за да стимулира укриващите данъци да легализират авоарите си.
Варуфакис каза също, че швейцарските власти може да не се съгласят на споразумение с по-голяма данъчна ставка, защото може да решат, че парите ще изтекат от техните банки. "При много ниско ниво, да кажем 5 на сто, легализацията на данъчните измами е морален въпрос. При високо ниво, например 30 процента, има риск тези депозити да отидат на Каймановите острови или друг данъчен рай", посочи министърът.
На пресконференция днес Варуфакис настоя, че плащането към МВФ ще бъде направено, защото дотогава споразумението ще бъде сключено, отбелязва AP.
Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria ON AIR
преди 9 години човека просто блъфира, ако мине...до сега винаги е минавало...срамно е да не опита поне...пък като не мине...да му мислят губещите...гърците не са от тях... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Поредната лоша новина от съседна Гърция! Не е добре съседите да имат проблеми, тъй като са прекалено близко до нас, а и да не забравяме гръцките банки в България, които не са малко, за съжаление... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "На пресконференция днес Варуфакис настоя, че плащането към МВФ ще бъде направено, защото дотогава споразумението ще бъде сключено, отбелязва AP."Трай коньо за зиляна трява..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар