Украйна отбеляза днес 29-ата годишнина от най-тежката катастрофа в сферата на мирния атом, станала в Чернобилската АЕЦ на стотина километра от Киев, пише БТА.
Все още обаче се бави изграждането на нов саркофаг за пострадалия реактор, предаде Франс прес.
В 01.23 ч. сутринта - в точния момент на експлозията, стотици граждани положиха цветя и запалиха свещи в подножието на монумента в памет на жертвите от Чернобил в Славутич, на петдесетина километра от централата.
Президентът Петро Порошенко посети днес Чернобил, където почете паметта на жертвите и инспектира работата по новия стоманен саркофаг близо до реактор номер 4, който се взриви на 26 април 1986 г. и зарази с радиация голяма част от Европа - най-вече Украйна, Беларус и Русия.
Благодарение на сумите, отпуснати от международната общност, се надяваме да приключим изграждането на новия саркофаг, за да защитим завинаги света от чернобилската радиация, каза държавният глава в обръщение към нацията.
Стотина хиляди души бяха евакуирани от 30-километровата зона около централата, която и до днес е забранен район, а санитарното състояние на Чернобил все още е спорно, отбелязва АФП.
Научната комисия на ООН, изследваща последиците от радиацията, признава официално едва 31 смъртни случая сред операторите и пожарникарите, директно свързани според нея с катастрофата. Неправителствената организация "Грийнпийс" обаче твърди, че радиоактивното замърсяване може да е причинило смъртта поне на 100 000 души, главно т. нар. ликвидатори.
Стотици хиляди хора изпрати там съветската власт, без да им осигури адекватна защита, за да потушат пожара в АЕЦ, да разчистят заразената зона и набързо да изградят бетонен похлупак, наречен саркофаг, с който да изолират засегнатия реактор, отбелязва АФП.
Конструкцията впоследствие бе укрепена, за да не се срути, но се е пропукала и трябва да бъде покрита с гигантски похлупак от стомана, тежащ над 20 000 тона. Изграждането му се очаква да струва над 2 милиарда евро и се финансира с дарения от чужбина. Средствата се управляват от Европейската банка за възстановяванеи развитие.
Новият водонепропусклив похлупак е вече сглобен, но работниците предстои тепърва да го оборудват с високотехнологични инсталации, за да може да се разглобява и обеззаразява пострадалият реактор, след като стоманеният щит покрие стария саркофаг.
Проектът - дело на френските строителни компании "Венси" и "Буиг", трябваше да приключи първоначално в края на 2015 г., но бе отложен за края на 2017 г. поради "технологични трудности", както съобщи ЕБВР.
Въпреки инцидента Чернобилската АЕЦ продължи да работи и да произвежда ток до 2000 г., когато бе спрян последният й действащ реактор, напомня АФП.
преди 9 години и по-принцип Фукушимата е доооста по-зле от Чернобила, ама никой нишо не казва, всичко скриха и покриха тея джапанки. Но пък няккав джапонезе взел там в града няква празна сграда и направил Аквапоника за зеленчуци и даже ставало за ядене, смятай, че и там останали бая живи, то фактически има поражения повече от цунамито отколкото от радиацията, тя е постфактум и се проявява след много години ..... Няма веднага да се пръкнат динозаври не се коси отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години MZтка ходи виж кво е причинил Чернобил, животинските видове са се умножили в пъти, що ли? Щото ги нема човеците да им тровят живота. И имаше филм за тая централа как гръмнала кво що и Хората които са оперирали вътре някой бяха живи ?!? Ръководителя, който е правил тестовете плюс оперативната смяна и на мене ми е странно но факт e, че останали живи. И централата е гръмнала защото са я ръчкали с някви тестове, които не е трябвало да слизат на такива нива, ако не са ръчкали реактора е нямало да гръмне отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Защо никой не направи една сметка колко струва тока от АЕЦ Чернобил, ако сметнем и разходите които причинява АЕЦ и 30 години след затварянето си? Да не говорим ако се остойностят и човешките жертви по тарифите на големите застрахователи, загубената обработваема земя и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мисля че жертвите са около 10 милиона, като сметнем и бабите в Африка, които са приели вятърно алфа и бета лъчение в дози превишавашти 0.20 мСв...Нали има видеа от катастрофата, нали се вижда колко са били, или какво сега ще се каже, че са снимали просто сцени някъде другаде в Съюза... И са ги маскирали като такива от Чернобил... Не се умира така лесно от радиация както си мислите, 100 000 може да са жертвите на пушенето на година, но не и пряко свързани жертви с инцидента в централата. И да работила е защото това се учи още в осми клас, централата не може да бъде изключена просто така, налага се да се изчака определен период от полуразпада на радиоактивния елемент, защото иначе е в пъти по-опасно ако няма контрол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Предизвикана умишлено катастрофа!Днес вече по -"съвременно" наказват непослушните, с невинни земетресения! отговор Сигнализирай за неуместен коментар