Към този момент Централната банка на Русия не възнамерява да продава борсите в Москва и Санкт Петербург. Така страната ще запази контрола си върху борсовата инфраструктура, имайки предвид политическата ситуация, предава Ройтерс.
Банката възнамеряваше да продаде Московската борса – най-голямата борса в страната, и борсата за валутни операции в Санкт Петербург до началото на 2016 г.
През юли 2014 г. централната банка се раздели с близо 12% от своя дял в Московската борса.
„Централната банка на Русия счита пълното оттегляне от капитала на OJSC Moscow Exchange и CJSC SPCEX за неуместно“, гласи официално становище на институцията.
Банката смята за „нужно запазването на цялостен контрол върху функционирането и развитието на националната борсова инфраструктура за неопределен период от време“, пише още в документа. Централната банка посочва и геополитическата ситуация като причина за решението си.
„Опитът от 2014 г. показва важността от близко и ясно сътрудничество между борсите и регулатора“, каза гуверньора на Централната банка на Русия Елвира Набиулина по време на инвестиционна конференция.
Институцията е изпратила уведомление до Министерството на финансите, че няма да продава борсите до 2016 г.
преди 9 години Бе друго си е да ти го обясни учен човек, капиталис геби! Сам никога немаше 'а се сетим!Я се пробвай да разшириш лекцията в следната посока:1. Защо Раша не си стиска скъпите, безценни зелени хартийки, или пък да ги разменя за потребителски и други дефицитни стоки, а с такава лекота ги разменя за придобиване на чужди дялове главно в изтърбушените, обречени руски енергийни компании?2. И как така активите им ще поскъпвеат? Нали санкциите и цялата грижа на запада е точно в посока обезценяване на руските активи и унищожаване на руската икономика? Но, ако допуснем тази ерес, че активите им все пак поскъпнат, в хипотетичния ден "X", когато тоа се случи, срещу каква ли валута ще ги продадат с печалба? Ще опиташ ли да направиш прогноза? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пак гледаш да хванеш бройлери на конспиративната въдица.Просто долара беше максимално надценен а руските активи максимално обезценени. Ако кризата във взаимоотношенията на Русия с развития свят спре активите им пак ще поскъпнат до предишните си нива и отново може да бъдат продадени с печалба. С подобни ходове се опитват да намалят ефекта от загубите заради санкциите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всъщност, Русия не само, че нищо не продава, но и ударно изкупува свои активи от чужбина, както и чужди дялове в руски компании.Вариантите са два: или са много *** и не знаят какво правят, или хич не са *** и следват някакъв план...? До година - две ще разберем, а може и по-ранко... хехе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар