IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Грузия понася щети заради проблемите на Русия и Украйна

Грузия разчита силно на износа на вино и на приходите от туристи, които обаче намаляват

15:56 | 21.03.15 г. 4
<p>
	Касиер актуализира информацията за валутните курсове в Тбилиси.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Касиер актуализира информацията за валутните курсове в Тбилиси. Снимка: Ройтерс

За 64-годишната Мариам Матиашвили сривът в търговията в туристическия отрасъл на Грузия на практика е риск за здравето й. Жената харчи голяма част от пенсията си от 150 лари (68 долара) на месец за лекарства и отдавна свързва двата края, като продава на пазара евтини бижута на туристи - основно от Русия и Украйна. Сега броят им намалява заради икономическата криза в тези две страни, а хората като нея в бившата съветска република усещат болезнено последиците от тази тенденция, пише AP.

"През януари имаше известно оживление - изведнъж се появиха туристи от Русия, Украйна и Полша, но оттогава е пълна катастрофа", каза Матиашвили. В някои дни тя изкарва по пет лари на ден от туристи, друг път не успява да продаде абсолютно нищо.

Грузия много разчита на износа на вина и на приходите от туристите, които идват тук заради планините и плажовете й - дълго време те са били и предпочитана дестинация за почивка за съветския елит. Въпреки че обикновено поевтиняването на местната валута, какъвто е случаят с Грузия, привлича туристи, защото почивките стават по-евтини, много от посетителите на кавказката страна идват от страни, които също преживяват икономически проблеми.

Грузинската парична единици, лари, е загубила над  20% от стойността си спрямо долара от август досега, но украинската гривна е поевтиняла с около 60%, а руската рубла – с около 50 на сто.

Поради икономическите проблеми десетки хиляди хора се очаква да излязат днес на оглавяван от опозицията протест в столицата Тбилиси. Има опасения, че шествието може да прерасне в насилие заради острия политически конфликт между правителството на партията на президента Бидзина Иванишвили и поддръжниците на бившия президент Михаил Саакашвили.

Неговата партия е в опозиция, след като загуби изборите през 2012 г. Кабинетът, който се ръководи от съюзника на Иванишвили, премиера Иракли Гарибашвили, настоява, че кризата се преекспонира от политическите му противници и от медиите, които търсят сензации, и твърди, че кризата не се дължи на грешките на политиците.

"Мисля, че наистина се създаде изкуствена истерия, особено от медиите", каза министър-председателят миналия месец, реагирайки остро на критиките. "Трябва да успокоим, да нормализираме и да стабилизираме ситуацията. Искам да кажа, че правим всичко, за оправим нещата възможно най-бързо".

Макар и да изминаха вече 24 години, откакто Грузия гласува да излезе от Съветския съюз, страната продължава да има силни бизнес връзки с Русия и Украйна. Когато войната в Източна Украйна, международните санкции срещу Руската федерация и понижението в цените на петрола опустошиха икономиките на тези две страни, Грузия също понесе щети.

Падащият курс на паричната й единица оскъпи голяма част от вноса, но същевременно ларито поевтиня с по-малко от рублата през последната година, а това затруднява още повече износа към ключовия пазар - Русия.

Една от засегнатите индустрии е производството на грузинско вино, отдавна известно в съседните страни и започнало в последните години да привлича вниманието и на европейските и американските ценители. Въпреки че производителите търсят нови пазари, на които да продават продукцията си, Русия и Украйна си остават водещите експортни дестинации. През януари и февруари износът за Русия намаля с 85 процента, а този за Украйна - с две трети.

Директорът на местния Институт за икономически свободи Паата Шешлидзе казва, че икономическите трудности са се задълбочили в резултат на политическите действия на правителството, като приети регулации и данъци, които по думите му са ограничили развитието на частния сектор. Според него отслабването на грузинската валута до голяма степен се дължи на увеличаването на бюджетните разходи.

Нестабилността на паричната единица имаше унищожителен ефект и за онези грузинци, които са теглили заеми в чужда валута, стремейки се към по-ниски лихви. Игор Хучуа ипотекирал жилището си, за да си отвори пекарна, но сега, на 66-годишна възраст, може да остане без покрив над главата. Въпреки че банката му е помогнала да преструктурира заема си, мъжът не вижда изход.

"На практика съм загубил жилището си. Взех заем, за да започна бизнес, но поевтиняването на ларито оказа отрицателно въздействие", посочи той. "Не мога да виня никого. Сам си поех риска, но ситуацията се влоши по обективни причини след срива на националната валута".

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 19 rate down comment 1
STRAHO
преди 9 години
http://rt.com/usa/242961-anti-war-protests-us/Масочи протести срещу поведението на САЩ, срещу войните на САЩ. За протестчето на Немцов сума и дни въртяха и коментираха. То не бяха диктатури, репресии срещу опозицията и прочие глупости !:)) За протестите срещу управляващите в САЩ обаче, може и да отделят по 10-15 секунди без много коментари по телевизиите ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
"Бизнесът, пише Bloomberg, също се възстановява. Например 78% от руските компании, влизащи в индекса ББВБ, демонстрираха по-голям ръст в продажбите, отколкото аналогични компании в света, независимо че според Bloomberg акциите на тези руски компании изостават от своите международни конкуренти. Ако пък се оценява рентабилността на руските компании по EBITDA, то по сравнение с компаниите, включени в индекса MSCI Emerging Market, то е очевидно, че от индекса ММВБ те са най-доходните.http://***.bloombergview.com/articles/2015-03-20/russia-rebounds-despite-sanctions
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
"През 2015 г. световните инвеститори започнаха да се отнасят към Русия значително по-благосклонно, отколкото преди година. Ситуацията с рублата, подчертава Bloomberg, постепенно се подобрява. Колебанията в нейния курс намаляха и то в по-голяма степен, отколкото от курсовете на всяка от 30 най-търгувани валути.През тази година инвеститорите, вложили средства в рублеви държавни ценни книжа, получиха печалба, еквивалентна на 7% в долари, докато вложените пари в държавни облигации в други развиващи се пазари през 2015 г. са загубили 1,1%.Ситуацията изглежда още по-благоприятна с притежаващите облигации от руски компании. През 2015 г. тяхната съвкупна доходност е 7,3%, което е най-значителното нарастване на индекса на корпоративните облигации на развиващите се пазари."http://***.bloombergview.com/articles/2015-03-20/russia-rebounds-despite-sanctions
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 1
Борисов
преди 9 години
Нищо чудно американците да са спретнали нещо "цветно" в Грузия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още