Езикът на Студената война се завърна на сцената, като отново се заговори за ядрената заплаха пред света, за възможни изпитания на ядрени ракети със среден обсег и тревоги за натовския отбранителен чадър, пише Дейвид Игнатус в анализ за The Washington Post.
Окупирането на Крим от руския президент Владимир Путин преди една година се превърна в нещо, което САЩ разглеждат като по-широкомащабно руско предизвикателство към реда, установен след Студената война. Слушайки новините, изглежда сякаш американско-руските отношения са пропаднали в черна дупка до убийственото противопоставяне от 80-те години на миналия век.
Дебатът за руската агресия не се води само за Украйна. Действията на Путин разпалват изконни тревоги, заради които бе създадено НАТО. За беда този път сякаш има по-малко решителност от двете страни на океана за борба с руските заплахи.
Правителството на Обама обсъжда как да укрепи политиката си към Русия, но има отчетливи вътрешни разногласия. Министърът на отбраната Аштън Картър и председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси подкрепят изпращането на оръжия за Украйна, но президентът Обама изглежда притиснат между желанието да възпре действията на Русия и продължаващата надежда за руско съдействие в преговорите за иранската ядрена програма и за прекратяването на сирийската гражданска война, която бушува от пет години.
Ярък пример за връщането към времето на Студената война бе признанието на Путин, направено миналата седмица в руския документален филм Крым: Пут на Родину (Крим: Пътят към родината), че е обмислял да приведе в бойна готовност руските ядрени сили миналата година, когато Русия се намеси в Крим след падането от власт на украинското правителство.
Думите му илюстрираха отново опасността украинският конфликт да излезе извън контрол. Още един неприятен знак за бъдещето - във вторник Русия съобщи, че ще изпрати, като част от военно учение, усъвършенствани ракети в балтийския анклав Калининград и бомбардировачи, способни да пренасят ядрено оръжие, в Крим, съобщи Associated Press.
Процесът на контрол над въоръжаването, който помогна да се обуздае Студената война, сега тръгва в обратна посока. Русия се оттегли миналата седмица от консултативната група по Договора за конвенционалните въоръжени сили в Европа от 1990 г. и даде сигнал, че се отказва и от самия договор. Москва също така упорито отказва да обсъжда каквито и да е допълнителни съкращения на ядрените оръжия, съгласно планираното преди време разширяване на договора „New START” от 2010 г.
Най-обезпокоителен удар по разведряването между САЩ и Русия може да се окаже евентуално обезсилване на договор от 1987 г. за ядрените сили със среден обсег в Европа, известен като Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег.
Миналия юли САЩ обвиниха Русия, че нарушава договора, като тества крилати ракети, нарушавайки договорените ограничения. Руснаците контрираха с обвинения, че САЩ нарушават договора.
Картър предупреди миналия месец пред Конгреса, че САЩ ще обмислят военни варианти, ако Русия не спазва договора. Те може да включват "активна отбрана" за възпиране на крилати ракети с ядрени бойни глави и "ответни възможности за нанасяне на удар", каза той.
Възможен отказ от споразумението ще бъде с твърде големи последици, защото то бе ключова стъпка към прекратяването на Студената война. Договорът бе сключен, след като САЩ и европейските им съюзници решиха да противодействат на разполагането на руски ядрени ракети СС-20 с разполагане на сходни ракети "Пършинг" в Европа. Това накара съветския лидер Михаил Горбачов да спре плана си за СС-20 и да подпише договора, с което насърчи това, което Путин днес нарича епоха на руска слабост и поражение.
Като се зае да възстановява руската мощ Путин прибягна до тактики, приличащи повече на операции на разузнаването, отколкото на конвенционални военни действия, например въоръжаване на сепаратистите в Източна Украйна. Този подход, наречен от западни анализатори "хибридна война", обърка САЩ и натовските им съюзници. До момента те се въздържат да доставят на Украйна оръжия, с които тя да се бие срещу въоръжените и подставени от Русия сили.
Украйна не е член на НАТО и САЩ се опитва да покаже от началото на кризата, че ще използва сила, за да спре подобна агресия срещу страна, членуваща в НАТО, съгласно чл.5 от договора за НАТО. Но ангажиментът за ответни действия срещу явна атака повдига въпроса как НАТО ще отвърне на подривна дейност срещу страна членка на организацията, извършена в стила на "вежливите зелени човечета" в Украйна. Ако рускоезични сепаратисти превземат територия в балтийска страна например, НАТО ще удари ли Русия? Такива сценарии трябва по-подробно да бъдат обсъдени.
А дали НАТО още има военната сила да даде ефективен отпор, ако допуснем, че има политическата воля да го направи? САЩ съкратиха силите си в Европа до малка част от това, което бяха през Студената война, а европейските държави, изтощени от икономически кризи, не изпълняват обещанията да подсилят собствените си армии. Дори Великобритания, която традиционно е най-железният съюзник на Америка в НАТО, не прави необходимите разходи за отбрана, заложени миналата година на срещата на върха на алианса в Уелс.
Очаква ни завръщане в бъдещето на Путинова Европа. Но рефлексът за възпирането му сякаш е атрофирал. Мина твърде дълго време, откакто НАТО не е подлагано на реално изпитание. Дали страните от съюза помнят какво всъщност означава колективната самоотбрана?
преди 9 години "Но пък Русия си е страшилище като сухопътна сила и винаги е била, просто няма потенциал да воюва далеч от границите си, както могат да правят американците благодарение на стотиците си военни бази по света и няколкото самолетоносача. Но на своя територия и в близката чужбина не мисля, че има някой способен да победи руснаците."=================================Успял си в няколко реда да кажеш всичко, което има смисъл да бъде казано по темата!!!Самата структура на въоръжените сили на двете държави дават картината на политиката, стратегията и амбициите им - едните плъзнали по цял свят да налагат волята си, а другите - окопали се на своя земя и готови да смажат всеки, който им посяга в двора. Но пък ако си УСА, за какво ти е тази военна машина, ако не можеш да посягаш на всеки? Само дето с Раша са малко като куче над усойница - хем не смее да посегне, хем не се отказва... хахаха!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Няма как между ядрени сили да има конвенционална война. И американците са наясно с това, затова така яростно съскат и бълват лъжи по адрес на Русия, защото знаят, че Русия е защитена от ядрения чадър. Иначе конвенционално, благодарение на огромните си ресурси, САЩ имат голямо превъзходство пред всички държави, включително пред Русия. Но пък Русия си е страшилище като сухопътна сила и винаги е била, просто няма потенциал да воюва далеч от границите си, както могат да правят американците благодарение на стотиците си военни бази по света и няколкото самолетоносача. Но на своя територия и в близката чужбина не мисля, че има някой способен да победи руснаците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да, защо държавите ще харчат милиарди, ако ядрените им сили са в склада, а не в бойна готовност. Естествено, не целият арсенал е в бойна готовност, но една част е в постоянно дежурство, което гарантира мира чрез ядреното възпиране. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мечти, мечти, а и не забравяй, че се купува само нещо, което се продава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ДОБРЕ ДОШЛИ В АДА ГОСПОДА НАТОВЦИ!СЕГА ЛИ РАЗБРАХТЕ, ЧЕ ЦЯЛАТА РУСКА ИКОНОМИКА Е ПОСТАВАНА НА ВОЕННИ РЕЛСИ И 1300 ПРЕДПРИЯТИЯ ПРОИЗВЕЖДАТ ВОЕННА ПРОДУКЦИЯ?!НЕ ВИ ЛИ НАПОМНЯ СЛУЧВАЩОТО СЕ В РУСИЯ ВРЕМЕТО НА ФАШИСКА ГЕРМАНИЯ КОГАТО ЦЯЛАТА ИКОНОМИКА БЪЛВАШЕ ВОЕННА ПРОДУКЦИЯ?!Не ви ли звучи познато - ЕДИН НАРОД , ЕДНА ДЪРЖАВА ЕДИН ФЮРЕР!Потънали в либералните си стратегии не забелязахте как от 2008 година досега Русия от котка се превърна в тигър.ВИЖТЕ УЧЕНИЯТА - ТЕ СА ТОЛКОВА МАЩАБНИ, ЧЕ НАТО НЕ БИ МОГЛО ДА ПОКРИЕ ЦЕЛИЯТ ТОЗИ ФРОНТ!Какво ще се случи ако бъде нанесен ТОТАЛЕН УДАР по цялата линия на фронта?!ЩЕ ГЛЕДАТЕ СЛУЧВАЩОТО СЕ БЕЗМЪЛВНО КАТО БИТИ МАГАРЕТА!Какво НАТО, какви пет лева?РУСИЯ НЕ Е НИТО ИРАК , НИТО АФГАНИСТАН , НИТО ПЪК ЛИБИЯ.Изкарахте мечката от бърлогата, сега да видим как ще връщате обратно в нея! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ...а каква по голяма провокация има към една държава от МАСОВОТО ИЗБИВАНЕ ПО ОСОБЕННО ЖЕСТОК НАЧИН на собствения и народ? Някой прави ли си илюзии каква е целта им? Аз определено се тревожа за бъдещето. Зомбираната маса от плебса се увеличава с всеки ден в резултат на тази обработка чрез медиите и става страшно. Не ми пука за тях, защото те така и няма да разберат защо измират във войната, но определено се тревожа за семейството си! Читавата и все още мислеща част от човечеството трябва да намери някакъв начин да ги озапти. Дано е жив и здрав Путин защото друга надежда май....не се вижда. Те и затова изпитват неистова омраза към него.:( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Технологията простичко казано е следната: Първо виниш някого за нещо, което той дори не си е и помислял или сетил да прави твърдейки, че имаш доказателство, което така и не показваш защото не съществува.. Ако това не го вбеси и той не отговори на тази първа провокация, то ти продължаваш с по болезнена такава и така докато не го ПРИНУДИШ да отговори. Тогава, спестявайки на публиката естеството и интензитета на провокациите си /все пак държиш собственността на поне 90% от медиите. Останалите отразяващи истината ги обявяваш за пропагандни или ненадеждни/ , крещиш на висок глас : ВИДЯХТЕ ЛИ ? АЗ /ние/ от кога тръбим за опасността? Ето ви доказателството! Развързвайте кесиите и се въоръжавайте да воювате а ние ще ви стискаме палци и ще се молим справедливостта да възтържествува. Не очаквай от продажен елит / в голямата си част НЕ български/ превърнал ни в чужда собственост да откриеш много свободни и независими в оценката си медии! :) Разбира се, че ще се придържат към опорните точки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Към 20 лъжи и полуистини преброих само в първите 5 абзаца. Публикувайте немски и френски източници, а не само американски и английски и си намерете читав редактор, щото ставате за смях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нищо не доказвам - само припомням ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И какво точно искате да "докажете" с това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар