IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Украйна призова ЕС да поеме част от разходите за запълване на газовите ѝ хранилища

Киев се нуждае от още 1,5 млрд. долара, за да натрупа допълнителни 5 млрд. куб. метра газ

10:19 | 06.03.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Украйна призова ЕС да поеме част от разходите за запълване на газовите ѝ хранилища

Европейският съюз (ЕС) трябва да поеме част от разходите за запълване на подземно хранилище за газ в Украйна, ако иска да се предпазиот най-лошия възможен сценарий през зимата, заяви пред The Wall Street Journal украинският министър на енергетиката и въгледобивната промишленост Володимир Демчишин.

Според оценки на ЕС в украинските хранилища е необходимо да се натрупват около 20 млрд. куб. метра газ, за ​​да се осигурят стабилни доставки на газ за Европа през студения период, като закупуването на газ за тази цел трябва да започне още през април.

"Комисията разработва сценарии за най-лошата възможна ситуация. Ние сме готови да се ангажираме с базовия сценарий и да покрием разходите по него, но за най-лошия случай цената може да се наложи да бъде поделена", каза украинският министър, добавяйки, че най-лошият вариант ще включва вероятността от прекъсване на доставките на газ от Русия, студена зима и повишена активност в промишлеността в ЕС.

Володимир Демчишин каза още, че в момента Украйна плаща за руския газ с 15% повече спрямо цената за доставките на гориво от Словакия и други страни от ЕС. За да натрупа допълнителни 5 млрд. куб. метра газ, страната ще се нуждае от още 1,5 млрд. долара.

Украйна работи усилено, за да намали зависимостта си от руския газ. Под натиска на Международния валутен фонд правителството вече почти утрои цените на енергията за потребителите по-рано през тази седмица - ход, който според Демчишин може да помогне за намаляване на потреблението и на неефективността. Това, заедно с други основни реформи на вътрешния пазар на енергия, може да направи Украйна независима от доставките от Русия в рамките на три до четири години, каза още той.

Междувременно руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, че Москва вижда рискове за транзита на газ през Украйна през студения сезон. "Ние, разбира се, сме загрижени, ако в студено време, например, украинските колеги кажат, че не могат да предоставят авансово плащане.. Може да съществуват рискове", отбеляза той.

По-рано тази седмица Европейската комисия (ЕК) посочи, че след проведената вчера тристранна среща в Брюксел между нея, Русия и Украйна газовите доставки за ЕС са обезпечени.

"Спокоен съм, че снабдяването с газ за пазарите на Европейския съюз остава сигурно", заяви заместник-председателят на Комисията по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович.

Украйна е най-важната транзитна страна за руския газ по пътя му на Запад, изтъква DPA. Преговарящите също така са гарантирали, че така нареченият "зимен пакет" за доставките за Украйна през зимните месеци ще бъде приложен изцяло.

Според потвърдените намерения за изпълнение на зимния пакет украинската "Нафтогаз" ще предплаща и поръчва от "Газпром" обеми газ, достатъчни, за да се задоволят текущите вътрешни нужди на Украйна през месец март. Руската компания ще доставя до 114 млн. куб. метра на ден предплатени и поръчани обеми от синьо гориво на съвместно съгласувани пунктове за доставката му. Изпълнявайки това, страните демонстрират надеждност съответно като важен доставчик на природен газ за ЕС и ключова транзитна страна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:59 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 1
stefan-L
преди 9 години
Сега еврогеиският съюз ще ни налага най различни глоби за да събере пари и да може да напълни газовите хранилища на бандеросите от украйна! А нашите пенсионери ще умират от мизерия и глад ! И за какво ни е това членство в тоя еврогеиски съюз?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още