В Париж и Рим посланието беше изпълнено с повече нюанси.
В южните части на Европа - Франция и Италия, са ситуирани съюзниците на Гърция. Те са управлявани от левоцентристки правителства и оказват натиск върху европейските си партньори да приемат по-ориентирана към растеж политика за региона. И двете страни аплодираха победата на Ципрас, посочвайки, че тя е “триумф на волята на хората над задушаващите строги икономии”.
След като се срещна с Варуфакис в Париж френският финансов министър изпрати съобщение до Шойбле, молейки го да се срещне с гръцкия министър на финансите, посочват френските власти.
По време на продължителната пресконференция след срещата в Рим италианският премиер Матео Ренци приветства Ципрас за отправянето на “послание на надежда, не само на страх” към Европа. Събитието премина с взаимни комплименти и препратки към културните прилики. И двамата - Ципрас и Ренци, са 40-годишни. И двамата са поели ръководните си постове в момент на истински бури. И двамата управляват държавите с най-големите дългове в Европа като процент от продукцията.
И двамата се виждат като шампиони на изгубеното поколение. Италианците, родени през 1970 г., ще платят 50% повече данъци като процент от доходите си през своя живот, в сравнение с тези, родени през 1952 г., сочи проучване на Bank of Italy.
“Ние сме на една възраст и нашето поколение е буферът към лошите политически решения”, коментира Ципрас.
И все пак за Италия и Франция СИРИЗА също представлява риск. Оланд и Ренци са лявоцентристки лидери, които под натиска на Европа и на икономическия спад, се опитват да извършат пазарно ориентирани реформи. Успехът на Сириза с крайна лява, антипазарна реторика, може да подкопае усилията им.
Ако Ципрас успее да прокара програмите си, натискът върху Ренци може да нарасне, измествайки фокуса към по-богатите домакинства в Италия, твърди Франческо Галиети, главен изпълнителен директор на компанията за анализи Policy Sonar.
Рискът обяснява защо Холанд и Ренци са не са категорично зад Гърция.
“Искаме да подадем ръка на Гърция, което не означава, че винаги ще се съгласяваме с нея”, посочва Ренци.
преди 9 години Противоречиш си. Ако гърците не са ***, знари ЕС са. Ако ЕС клекне, значи е пълно с *** и тепърва се засилва наклона надолу. Вече се чу от другите държави, че ако ЕС клекне пред Гърция и те ще искат да предоговарят спасителните си програми. Гърция пък целенасочено нападна вербално Италия. Италианците са прости предполагам ако позволят да се лигавят така с тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Гърците не са ***! Така че твърдо "умираща" Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Или пък в лапите на Жълтурково? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дали след целия този натиск от кредиторите, накрая Гърция няма да се окаже в обятията на Русия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *чопли семки и гледа мача*Голям майтап с тая СИРИЗА стана:) Аз лично не виждам вече полезен ход в който и двете страни да са доволни:) Все повече не ми е ясно що се бием да влезем в еврозоната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар