Докладът за Румъния на Европейската комисия показва последователен напредък по заложените цели за справяне с корупцията и проблемите в съдебната система през 2014 г. Все пак документът показва и кои са допълнителните мерки. Това са основните изводи в поредния доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка за северната ни съседка, който бе представен заедно с документа за България.
"Румъния е поела по правилния път и трябва да се придържа към него", каза заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс. "Справянето с корупцията остава най-голямото предизвикателство и най-големият приоритет“, добавя той.
„Доверието на румънците в съдебната система като цяло и по-конкретно в преследването на корупцията се е увеличило. Като цяло има и повече професионализъм в правораздаването", каза още той.
По думите му Комисията ще продължава да подкрепя усилията на Румъния за постигане на независими назначения в съдебната система, приключване на неуредените законодателни инициативи и систематична борба с корупцията.
Докладът за Румъния подчертава напредъка в редица области, където се виждат признаци за устойчивост.
"Действията, предприети от ключови правосъдни институции за справяне с корупцията по високите етажи на властта, са запазили впечатляваща инерция", пише още в съобшението на ЕК. От своя страна това е допринесло за повишеното доверие сред румънците в правосъдната система като цяло и в преследването на корупцията.
Тази тенденция е била подкрепена от по-голям професионализъм в правосъдната система, включително готовност за защита на нейната независимост по по-последователен начин и проактивен подход към последователни съдебни практики. Сега съществува възможност този прогрес да се тества в деликатни моменти, особено при ключови назначения, пише още в доклада.
В същото време все още съществува усещане, че напредъкът трябва да бъде консолидиран и допълнително гарантиран. Въпреки че прилагането на различните кодекси (Гражданският процесуален, наказателният и наказателно-процесуалният кодекс) показа, че правителството и съдебната система работят заедно по продуктивен и прагматичен начин, година по-късно много законодателни проблеми остават неуредени.
Все още има разминаване в някои съдебни решения, което буди безпокойство у ЕК. В решенията на парламента за това дали прокуратурата да третира депутатите както останалите граждани липсват обективни критерии и надеждна времева рамка.
Комисията смята, че мониторинговият процес в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, възможностите от еврофондовете и конструктивният ангажимент от страна на ЕК и на много държави членки продължават да бъдат ценна подкрепа за реформите в Румъния.
Анализът на ЕК се основава на оценка за напредъка, постигнат от румънските власти и на информацията, подадена от държавите членки, международни организации, независими експерти и различни други източници. Комисията е осъществила и няколко мисии в страната, като в докладите се вземат предвид и отговорите на Букурещ на изготвените от ЕК подробни въпросници.
По същото време бе представен и докладът за България, в който се посочва, че корупцията може да се разглежда като една от причините за отлив на инвеститори, поради което борбата с нея е една от ключовите задачи пред страната. Препоръка към страната ни е и да се преразгледат процедурите за конфликт на интереси, за да бъдат те ефективни и безпристрастни.
Припомняме, че механизъмът за сътрудничество и проверка бе създаден от ЕК на 1 януари 2007 г., за да се оценят ангажиментите на България и Румъния в областите на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност. ЕК оповести първите си доклади на 27 юни 2007 г., а последният годишен доклад беше публикуван на 22 януари 2014 г.
преди 10 години Ти правилна си разбрал - повечето тук така меслят! Теб обаче не са те разбрали отсреща - там нема никой. Само демократичен евроатлонтечески бетон.... Хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Значи според мен обяснението прилича на нашата поговорка "Вижда сламката в чуждото, но не и гредата в своето око"...Да неглежираш собствен проблем, като сочиш чужд не е особено конструктивно.. Затова случката е станала нарицателна - като нямаш какво да кажеш, започваш да променяш темата... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Като няма какво да пишеш, поне не пиши глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Radoslava,Като в оня, казват истински случай.... Когато на Хрушчов в ООН непрекъснато му натяквали за проблемите в СССр, той като нямал какво да каже започнал "....а Вие защо биете ***?...".Румънците отдавна ни изпревариха по всички показателир но пък си имаме борд, нали.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години НеКа да четем цялата статия/Истина преди да КоМентираме ....Това е в последния базац :"Припомняме, че механизъмът за сътрудничество и проверка бе създаден от ЕК на 1 януари 2007 г., за да се оценят ангажиментите на България и Румъния в областите на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност."Никаква финансова сфера и Валутни Бордове !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Защо все се опитват да ни сравняват с румънците? Нека те да си вървят по техния път, а ние по нашия, за да не ни тежат все на врата. Къде сме ние, къде са те. Ние имаме валутен борд, а тяхните леи се обезценяват всеки ден. Ние имаме стабилитет, а те тепърва започват да ни настигат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Румънците вече се обиждат да се сравняваме с тях. Нормално. Никой не иска. Да се сравнява с двойкаджия каквато е нашата държава. Нашият елит като отиде в Брюксел са мишоци, но когато минат Драгоман са бече гъзари. Така че на кой му пука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар