IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мястото на българския банков сектор в Централна и Източна Европа

Банковите системи на Полша, Чехия и Словакия са сред най-атрактивните в региона, докато на другия полюс са Унгария, Хърватия и България

11:06 | 22.01.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Банковите системи на Полша, Чехия и Словакия са едни от най-атрактивните що се отнася до състоянието на макроикономическата среда и цената на банковите услуги спрямо рисковете, пред които се изправят кредитните институции.

Следват ги Румъния и Турция, а като най-неатрактивни страни се възприемат Унгария, Хърватия и България. Това са част от акцентите от дискусиите, посветени на състоянието на банковата индустрия в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), в рамките на 20-ото юбилейно издание на форума на списание Euromoney за региона, който се проведе във Виена.

Към този момент няма индикации, че големи банкови групи ще преустановят дейност в някои от държавите в региона въпреки регулаторните и данъчните пречки, които съществуват на места, ситуацията в Украйна и състоянието на Русия. Заключението на участниците в дискусиите по време на конференцията е, че санкциите срещу Русия оказват влияние върху банките в ЦИЕ.

Директорът на Citi за ЦИЕ Марк Луе разкри, че банката намалява експозициите към Украйна и разширява бизнеса си в Румъния и Казахстан. Австрийската Raiffeisen Bank International (RBI) остава ангажирана към региона, заяви нейният главен изпълнителен директор Карл Севелда, въпреки че ръководителят на корпоративния бизнес на кредитора Питър Ленкх каза, че няма как да се пренебрегне фактът, че липсата на печалби в Унгария се отразяват на цялостните резултати на групата. Италианската UniCredit също продължава да разчита много на региона за своя растеж.

Като фактор, допринасящ за развитието на сектора, бе посочен процесът на деливъридж, т.е. банките разчитат все повече на местни средства като източник за финансиране на своите дейности, а не толкова на паричните средства на банките майки oт чужбина. Финансирането в сектора става все по-балансирано и диверсифицирано, смята директорът с ресор стратегии и държавна политика в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Пироска Наги.

Друг факт е, че кредитирането в местна валута расте повсеместно в региона. Например, през 2014 г. в Румъния корпоративните и потребителските кредити в чужда валута намаляват с 3% на годишна база при ръст от 10% на заемите в леи, представи данни членът на Управителния съвет на австрийската банкова група Erste Group Йозеф Сикела.

Българската банкова индустрия през погледа на анализаторите

Бавният растеж, дефлацията и безработицата властват над българската икономика, но на фона на ниската й уязвимост поради стабилната финансова рамка и балансираната външна позиция. От друга страна политическата несигурност може да подкопае стабилността в средносрочен план, ако се отлага извършването на реформи и се повиши бюджетният дефицит. Това се посочва в анализите на унгарската OTP Bank и австрийската Raiffeisen Bank International относно икономиката и банковата система на България.

Експертите на двете банки, които оперират и на българска територия посредством Банка ДСК и Райфайзенбанк, посочват, че сформираната управляваща коалиция е крехка, но най-вероятно ще вдигне на крака икономиката. RBI смятат, че ако правителството покаже ангажираност към реформите и управлява открито, ще изкара своя мандат.

Акумулираните фискални дисбаланси от фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) ще се отразят на икономическия растеж на България през 2015 г., смятат от RBI, които предвиждат ръст от 1,2% през тази година и 2,1% през 2016 г. Прогнозата за растежа на ОТР Bank през тази година е за 1,7%. Акцент в анализа на унгарския кредитор е и намаляващата безработица.

Според Наги от ЕБВР България е една от страните в региона на ЦИЕ, чийто банков сектор изпитва затруднения заради мини банковата криза от лятото на 2014 г. Eкспертите на RBI посочват, че случилото се остава изолиран случай за банковата система и не се е отразило на сектора или на валутния борд.

По отношение на кредитната активност и лихвите по кредитите от австрийската банка очакват, че търсенето на заеми ще расте през първото тримесечие на 2015 г., следвайки тренда от 2014 г. Това ще се случи именно на фона на умереното понижение на лихвените проценти и на високата ликвидност на банките.

В своя банков анализ за региона от ОТР Bank посочват, че търсенето на кредити от страна на фирмите е движело пазара през миналата година, след като почти не е помръдвало през 2013 г. Не може да се каже същото за пазара на потребителски кредити, където търсенето намалява.

В анализа си за региона италианската банка UniCredit също отчете ръста на фирменото кредитиране като основен двигател на кредитната активност у нас. От унгарския кредитор посочват и факта, че размерът на депозитите се върна на нивата от преди банковата паника от лятото и спестяванията отново растат.

В рамките на конференцията главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян коментира, че България трябва да се стреми да приеме еврото и да се присъедини към банковия съюз възможно най-скоро.

Последна актуализация: 13:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
the_evil_lord_Darth_
преди 9 години
ОСНОВНАТА ФУНКЦИЯ НА БАНКАТА Е ДА ФИНАНСИРА ПОЛЕЗНИТЕ ЦЕННОСТИ НА ХОРАТА, А НЕ ДА ОГРАБВА И ИЗНУДВА БИЗНЕСА, НЕЗАВИСИМО ДАЛИ Е НАЙ-ОДОБРЯВАНАТА ОТ ТЕЗИ, КОЙТО ПОДРЕЖДАТ КЛАСАЦИЙТЕ ИЛИ НЕ!СПРЕТЕ ДА ОГРАБВАТЕ ЖИВОТА И МЕЧТИТЕ НА ХОРАТА ЛЕПВАЙКИ ИМ ЕДИН ИЛИ ДРУГ ВИД ЕТИКЕТ С ПИСАНЕ НА КЛАСАЦИИ "КОЙ Е ПО-ДОБЪР И КОЙ Е ЛОШ КАТО ВЛЕЧУГО", ЗА ДА НЕ ПОЧНА АЗ ДА ВИ ГЛЕДАМ С ЛОШИ ОЧИ. ТОГАВА МОЖЕ БИ ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ КЪДЕ СА МОРАЛНИТЕ ГРАНИЦИ НА ДЕМОКРАЦИЯТА И ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ ДАЛИ ИМА ЗНАЧЕНИЕ ОТ КОЯ СТРАНА НА ПРИСМЕХА СЕ НАМИРАТЕ!ЩОМ ВИЕ НЯМАТЕ МЯРКА В ПРОКЛИНАНЕТО НА ЕДНИ, ЗА СМЕТКА НА ДРУГИ ХОРА, ТОГАВА И АЗ ЩЕ ВИ СЪДЯ СЪС СЪЩИЯ АРШИН НА ВСЯКЪДЕ, А ВИЕ /ВСИЧКИ ФОРМИ НА ЖЪЛТИТЕ, МЕДИИ, КОИТО ПРОКЛИНАТ ЕДНИ ХОРА ЗА СМЕТКА НА ДРУГИ С КЛАСАЦИИТЕ, КОИТО ПИШАТ И ПОДРЕЖДАТ, ОГРАБВАЙКИ ЖИВОТА И МЕЧТИТЕ НА ЕДНИ ХОРА ЗА СМЕТКА НА ДРУГИ/ СЕ ЖАЛВАЙТЕ НА КОГОТО СИ ИСКАТЕ, АКО ОЦЕЛЕЕТЕ В ЕСТЕСТВЕНИЯ ПОДБОР, ХА-ХА-ХА-ХА. ЗАЩО НЕ СЕ СМЕЕТЕ ЗАЕДНО С МЕН?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
the_evil_lord_Darth_
преди 9 години
ОСНОВНАТА ФУНКЦИЯ НА БАНКАТА Е ДА ФИНАНСИРА ПОЛЕЗНИТЕ ЦЕННОСТИ НА ХОРАТА, А НЕ ДА ОГРАБВА И ИЗНУДВА БИЗНЕСА, НЕЗАВИСИМО ДАЛИ Е НАЙ-ОДОБРЯВАНАТА ОТ ТЕЗИ, КОЙТО ПОДРЕЖДАТ КЛАСАЦИЙТЕ ИЛИ НЕ!СПРЕТЕ ДА ОГРАБВАТЕ ЖИВОТА И МЕЧТИТЕ НА ХОРАТА ЛЕПВАЙКИ ИМ ЕДИН ИЛИ ДРУГ ВИД ЕТИКЕТ С ПИСАНЕ НА КЛАСАЦИИ "КОЙ Е ПО-ДОБЪР И КОЙ Е ЧОШ КАТО ВЛЕЧУГО", ЗА ДА НЕ ПОЧНА АЗ ДА ВИ ГЛЕДАМ С ЛОШИ ОЧИ. ТОГАВА МОЖЕ БИ ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ КЪДЕ СА МОРАЛНИТЕ ГРАНИЦИ НА ДЕМОКРАЦИЯТА И ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ ДАЛИ ИМА ЗНАЧЕНИЕ ОТ КОЯ СТРАНА НА ПРИСМЕХА СЕ НАМИРАТЕ!ЩОМ ВИЕ НЯМАТЕ МЯРКА В ПРОКЛИНАНЕТО НА ЕДНИ ЗА СМЕТКА НА ДРУГИ, ТОГАВА И АЗ ЩЕ ВИ СЪДЯ СЪС СЪЩИЯ АРШИН НА ВСЯКЪДЕ, А ВИЕ /ВСИЧКИ ФОРМИ НА ЖЪЛТИТЕ, МЕДИИ, КОИТО ПРОКЛИНАТ ЕДНИ ХОРА ЗА СМЕТКА НА ДРУГИ С КЛАСАЦИИТЕ, КОИТО ПИШАТ И ПОДРЕЖДАТ ОГРАБВАЙКИ ЖИВОТА И МЕЧТИТЕ НА ЕДНИ ХОРА ЗА СМЕТКА НА ДРУГИ/ СЕ ЖАЛВАЙТЕ НА КОГОТО СИ ИСКАТЕ, АКО ОЦЕЛЕЕТЕ В ЕСТЕСТВЕНИЯ ПОДБОР, ХА-ХА-ХА-ХА. ЗАЩО НЕ СЕ СМЕЕТЕ ЗАЕДНО С МЕН?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още