Руското правителство е внесло в Държавната Дума законопроект, забраняващ държавни поръчки да бъдат възлагани на компании, регистрирани в зони с облекчени данъчни режими и неразкриващи информация около финансовата си дейност. Това съобщава руската информационна агенция ТАСС.
Според планираните разпоредби ако офшорна компании участва в конкурс за държавна поръчка, съответната комисията по осъществяване на поръчката трябва да откаже заявката за участие и да отстрани участника.
От информационната агенция посочват, че мотивите за налагането на закона са стимулиране на местните производители на стоки и услуги.
Това не е единствената мярка, която Москва подхваща срещу компании, регистрирани в офшорните зони.
Припомняме, че от 1 януари 2015 г. в сила влезе закон, по силата на който се облагат доходите на офшорни компании, които се контролират от руски граждани или организации. Основната причина е да бъдат намалени необоснованите изгоди, получавани от компаниите.
В средата на декември 2014 г. пък земеделското министерство на Русия съобщи, че обмисля промени в законодателството, които да забранят износа на руски зърнени култури от офшорни компании.
Основните купувачи на руските зърнени култури са страни като Турция, Египет, Йемен, Израел, Грузия, Судан, Иран и Южна Корея, коментира в интервю за ТАСС председателят на Россельхонадзор (руските ветеринарни и фитосанитарни власти) Сергей Данкверт. По негови думи част от износа на зърното се осъществява по силата на договори, подписани от офшорни дружества.
преди 9 години Офшорните юрисдикции могат да бъдат ударени много лесно - просто да се отмени корпоративния данък и да се облекчи воденето на счетоводсво (особено за фирми, които не се търгуват публично на борсата). Тогава никой няма да си дава парите за регистрация на офшорна фирма (или ще го правят само тези, които се страхуват, че законите в страната може да се сменят бързо и неочаквано и може да им се наложи да отлетят другаде). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "да забранят износа на руски зърнени култури от офшорни компании" - това са пълни глупости. Регистрират една фирма в Германия (или друга държава от ЕС), и през нея прекарват парите от износа. Съответно тази фирма (тъй като е в цивилизована държава) няма проблем да ги прати на фирма, регистрирана в друга държава. И в крайна сметка, парите ще се окажат в сметката на офшорна фирма (ако лицето, което организира износа много държи да ползва офшорна фирма - което може и да няма смисъл). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години При нас вече има такъв закон. Наскоро шумяха в медиите за него.Иначе няма никакъв проблем да си имате офшорка и да си плащате данъците, ако не я ползвате за обществени поръчки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не се боя,първо Орбан ги подкара сега и Путин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не бой се, ножът е дървен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ха така всичко под ножа,особено тарикатите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ну заяц, погоди! отговор Сигнализирай за неуместен коментар