Американският гигант Exxon Mobil е прекратил съвместните си сондажни дейности с руската компания "Роснефт" в Карско море и Арктика, съобщава агенция „Интерфакс“, позовавайки се на анонимен източник, запознат със ситуацията.
Съвместният проект на Exxon и "Роснефт" щеше да бъде първата стъпка към разработването на трудните за достъп като местоположение залежи в руския Арктически шелф.
По думите на водещия анализатор в компанията за енергийно планиране Prime Executions Крис Кетънман проектът ще бъде замразен в най-добрия случай до следващата година. "Това е едно от най-обещаващите находища за петролната индустрия, така че преустановяването на дейността е голям удар", отбеляза пред Bloomberg Кетънман.
Проучвателните дейности бяха спрени след 12-ти септември, когато Европейският съюз и САЩ представиха новия пакет от санкции срещу Русия във връзка със ситуацията в Украйна. Американското правителство съобщи, че всички компании трябва да прекратят текущите си съвместни проекти с Русия до 26-ти септември.
Министърът на природните ресурси на Руската федерация Сергей Донски каза, че ще обсъди с "Роснефт" спирането на проучвателните дейности в Карско море и Арктика. Той уточни също така, че не разполага достоверна информация, че блокирането на дейността вече е факт.
"Вероятността е висока, най-вероятно (проектът – бел. ред.) е спрян", заяви министърът.
По думите му в събота му предстои среща с вицепрезидента на "Роснефт" Лариса Каландия.
Новите санкции на Запада целят да окажат допълнителен натиск върху президента Владимир Путин заради действията на Русия в Украйна. Брюксел и Вашингтон значително разшириха предишните мерки, които забраняваха само износа на високотехнологично петролно оборудване за Руската федерация.
Русия, вторият по големина износител на петрол в света, разчита на Арктика и трудно извлекаемите залежи на шистов петрол, за да поддържа производство от около 10,5 млн. барела дневно на фона на намаляващия добив в западносибирските находища.