Отливът от руските взаимни фондове се увеличава през юли. Понижението на инвестициите е напът да бъде рекордно през тази година, след като конфликтът с Украйна и обезценяващата се рубла карат инвеститорите да насочат средствата си към чуждите пазари, пише Bloomberg.
Миналия месец мениджърите на активи извадиха 663 млн. рубли (18 млн. долара) от месните взаимни фондове – четири пъти повече в сравнение с юни, сочат данни на Investfunds.ru. От началото на годината отливът възлиза на 17,2 млрд. рубли (479 млн. долара). Това е повече от всяка една календарна година, откакто компанията събира данни от 2005 г. насам. Руските фондове с фокус инвестиции в чужбина регистрират нетни притоци за 2,4 млрд. рубли (67 млн. долара).
Инвеститорите се отдръпват от руските активи, след като задълбочаващите се санкции на Европейския съюз и САЩ заради действията на руския президент Владимир Путин в Украйна заплашват икономиката от забавяне и третата най-лошо представяща се валута на развиващите се пазари от допълнително обезценяване.
Облигационните фондове държат лъвския пай при отливите, докато фондовете, инвестиращи в акции, търпят по-малки загуби.
„Геополитическото напрежение, слабата рубла и доста незадоволителното пазарно представяне направиха руските активи непривлекателни“, коментира главният инвестиционен директор на Raiffeisen Capital в Москва Владимир Веденеев. „Хората просто искат да защитят спестяванията си от обезценяването на местната валута.“
От началото на годината руските пари поевтиняват с 8,6% спрямо американския долар и се нареждат след аржентинското и чилийското песо сред най-обезценяващите се валути на развиващите се пазари.
Въпреки че водещият индекс на Московската фондова борса – MICEX, е напът да запише най-силния си седмичен ръст от близо три месеца на фона на сигналите, че напрежението в Украйна стихва, борсовият измерител е изтрил 6,4 на сто от стойността си от началото на годината.
Отливът от руските фондове, инвестиращи в акции, възлиза на 3,2 млрд. рубли (89 млн. долара), а изтеглените средства от фондовете, инвестиращи в облигации, се равняват на 16,9 млрд. рубли (470 млн. долара).
В глобален мащаб от началото на годината до 12 август инвеститорите са изтеглили 940 млн. долара от руските взаимни фондове и 413 млн. долара от облигационните фондове, разкрива информация на EPFR Global.
„Сега ли е моментът за руските акции?“ е темата на обзорното пазарно предаване „Invest/Or?” To се излъчва всеки петък от 18 часа по ТВ и радио Bulgaria On Air. Водещи са редакторите в Investor.bg Свилен Колев и Димитър Вучев. Предходни издания на предаването можете да намерите тук.
преди 10 години Въобще не си играй да му обясняваш на тоя ***. Този е най големия *** и топ ***.,. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Стига си спамил по три пъти.http://***.investor.bg/indexes/index/193/62.htmlhttp://***.cbr.ru/currency_base/dynamics.aspx?VAL_NM_RQ=R01235&date_req1=16.08.2003&date_req2=16.08.2014&rt=2&mode=2Не знам дали си кьорав, но в случай че просто си неграмотен да те осведомя че в графиката на CBR посока нагоре означава поевтиняване на рублата. 36 рубли за долар е повече от 50% обезценка от курс 22 рубли за долар колкото е бил на върха през 2008 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години чета на ww.cbr.ru и невиждам сериозен спад на рублатагледам инвестора - единот индексите TS е постоянно на зелено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години чета на ww.cbr.ru и невиждам сериозен спад на рублатагледам инвестора - единот индексите TS е постоянно на зелено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години чета на ww.cbr.ru и невиждам сериозен спад на рублатагледам инвестора - единот индексите TS е постоянно на зелено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А колко ли ще се увеличи през август ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар