Кредиторите на Кипър поставят три условия, които страната трябва да изпълни, за да бъде освободен петият транш от спасителната помощ, съобщава АП.
Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международният валутен фонд (МВФ) настояват Никозия да приеме регулациите за бъдещия фискален съвет, да приеме законодателството за регулатора, който ще отговаря за закриването на проблемни банки, както и до края на май да представи пред Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) какви мерки са предприети през последните шест месеца срещу прането на пари.
Исканията на „тройката“ кредитори ще бъдат обсъдени днес и утре от представителите на трите институции и финансовия министър Харис Георгиадис, в присъствието на управителя на централната банка Кристала Георгаджи.
Кипър получи 10 млрд. евро спасителна помощ през март миналата година, като пое ангажимент за реформа в банковия сектор, съкращения на разходите и вземане на мерки за увеличаване на приходите.
Делегацията на международните кредитори е в Кипър от 6 май, за да направи оценка на прогреса на страната по изпълнението на спасителната програма и консолидацията на бюджета.
Кипър вече премина успешно три подобни оценки. Докладите бяха изключително положителни, а Никозия пое ангажимент да се придържа към условията, заложени в спасителната програма, без значение колко непопулярни са мерките за затягането на коланите, които прилага.