Русия, на която Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е предоставила най-много средства, може да застраши икономическото възстановяване в Източна Европа, пише Bloomberg. Под заплаха е и България, твърди агенцията.
В столицата на Полша – Варшава, днес, 25 години след падането на Желязната завеса, базираната в Лондон финансова институция, която инвестира около 9 млрд. евро на година в страни от Монголия до Мароко, обсъжда инвестиционната си стратегия.
Източна Европа се възстановява, след като дълговата криза надвисна над континента и след като западните банки затегнаха финансирането на фона на по-строгите капиталови изисквания. Възстановяването обаче е в опасност, след като Русия – най-голямата икономика в региона и негов основен енергиен доставчик, отнесе санкции от Европейския съюз и САЩ заради действията на президента Владимир Путин в Украйна.
„Америка обсъжда нов кръг от санкции, които ще са насочени към енергийния сектор и които ще имат още по-дълбоки последици“, твърди старши икономистът на IHS Global Insight Лилит Геворгян. Сред страните, които са изправени пред най-голям риск, попадат България, Литва и Сърбия. Именно те са най-зависими от руските доставки на газ.
Кризата в Украйна удари руската рубла, която е втората най-зле представяща се валута след аржентинското песо сред валутите на 24 развиващи се пазари, които Bloomberg следи, поевтинявайки с 5,5% спрямо долара. Украинската гривна изгуби 30% от стойността си, след като централната банка на страната изостави защитата на валутата.
Полската злота поевтиня с 0,9%, а унгарският форинт – с 2,3% спрямо долара. Финансовите пазари останаха по-малко засегнати в сравнение с тези на други развиващи се пазари в Европа.
През януари ЕБВР предрече, че икономиките в Източна Европа и Централна Азия ще нараснат с 2,8% тази година, докато Египет, Йордания, Мароко и Тунис ще се разширят със средно 3%. Финансовата институция очаква, че икономическият растеж на България през тази година ще бъде 1,8%.
По-късно днес банката ще оповести нови прогнози, но президентът й – Сума Чакрабарти, предупреди, че оценките за икономическия растеж са застрашени заради случващото се между Украйна и Русия. В същото време ЕБВР увеличава инвестициите си в Украйна, за да окаже помощ на икономиката на пострадалата страна.
Кредиторът, чийто портфейл в Украйна възлиза на 4,7 млрд. евро, съобщи през март, че може да инвестира по около 1 млрд. евро годишно в следващите няколко години, повишавайки финансирането за Киев от 550 млн. евро до 750 млн. евро през 2014 г. По данни на ЕБВР до юни 2013 г. институцията е отпуснала 500 млн. евро.
От създаването си през 1991 г. до днес ЕБВР е предоставила около 86 млрд. евро на региона на под формата на капиталови инвестиции и кредитни линии.
Също така на годишната си среща днес акционерите на ЕБВР ще обсъдят дали Кипър ще получи финансиране до 2020 г. и дали да приемат Либия като член, като по този начин страната ще получи достъп до фондовете на банката.
ЕБВР, в която участват 64 страни, ЕС и Европейската инвестиционна банка, бе създадена с цел оказване на финансова подкрепа за икономиките на бившите комунистически страни от Балканите до Централна Азия. Банката разшири географския си обхват, включвайки през 2011 г. нововъзникващите демократични държави в Северна Африка и Близкия изток.
преди 10 години А сега "експертите" да обяснят от какво се възстановява Източна Европа.Може би от постиженията на "демокрацията",нанесени с решаващата помощ на световния демонократор САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Украинската криза ще направи Европа новият американски щат "ИЮ"!На някои това им харесва... хехе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар