„Европа прави огромна грешка като изключва Русия от разговорите за Украйна. В момента форматите, в които Русия може да участва със свои представители, драстично намаляват, а това не предвещава нищо добро“, каза в сутрешния блок на Bulgaria On Air Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения.
Според него до кризата в Украйна се е стигнало след поредица стратегически и тактически грешки от всички страни.
„Преди няколко години световноизвестния анализатор Збигнев Бжежински предупреждаваше, че Европа трябва да ускори демократизацията на Украйна, за да не дочака носталгията на Русия към бивши нейни територии и предизвикан конфликт. Втората грешка на Европейския съюз (ЕС) беше изключително бюрократично изготвеният и политически безумен проект на документа за асоцииране на Украйна, по който президентът Янукович разбираемо не можеше да направи тази самоубийствена стъпка, която щеше да срине икономиката на страната. Същинската вина на Янукович обаче беше опитът да утвърди деспотичния модел на Путин в Украйна“, обясни Николов.
По думите му именно това е довело до най-голямата вълна протести. Постепенно подкрепящите президента олигарси един по едни бяха спечелени на страната на подготвящите преврата, обясни експертът.
„Критичният момент обаче настъпи, когато демократичните сили изпуснаха от контрол двете националистически и неонацистки по същност формации, както и протестиращите на площада. Тогава всички започнаха да спасяват положението. И тук проличаха различията в интересите на САЩ и ЕС“, допълни Симеон Николов.
Той посочи, че никой няма интерес от разпалването на горещ военен конфликт, който би бил самоубийствен за всяка страна в него. „Това не означава обаче, че след присъединяването на Крим към Руската федерация ни очаква мир. Всъщност, война по смисъла на съвременните ѝ форми вече се води. Това са така наречените четвърто поколение войни, при които смяната на правителствотов една държава и поставяне под контрол на ресурсите ѝ не става с развръщане на въоръжени сили на нейна територия", коментира той.
"Не се обявява и начало на войната. Тя започва с етап от информационна война, в която в общественото мнение се насаждат определени разбирания, оправдаващи необходимостта от бъдещи действия. След това се задействат предварително подготвени "бунтовници", въоръжавани и финансирани отвън. Използват се и терористични групи, както в Сирия. Може да се каже дори, че Украйна ще се превърне в нещо като Сирия в Европа. Това е най-лошото, което може да се случи“, поясни Николов.
преди 10 години Европа отдавана, има-няма 20 години, вече не може да прави никакви грешки, защото прави това, което й се каже! Има ли някой, който да не знае кой командва Европа? А това, което сега се случва е поредната операция за окончателното й икономическо нулиране, защото явно с кризата 2008-2012 показа досадна упоритост да продължава да мърда... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Не се обявява и начало на войната. Тя започва с етап от информационна война, в която в общественото мнение се насаждат определени разбирания, оправдаващи необходимостта от бъдещи действия. След това се задействат предварително подготвени "бунтовници", въоръжавани и финансирани отвън. Използват се и терористични групи, както в Сирия. Може да се каже дори, че Украйна ще се превърне в нещо като Сирия в Европа. Това е най-лошото, което може да се случи, поясни Николов.Това си го сложете в рамка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Как винаги се изхожда от грешната позиция, че определени манипулирани и с ограничено поле на изобр "субекти" решават от свое име (и в своя полза) по-горен процесс... а той се определя от възможността да печаташ и определяш стойността на парите!Ех как се правят на "луди" печатарите, а един ден е решено да са всички "спорещи" на едно място! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Запада се държи по присъщия му арогантен начин, въобразявайки си, че може да диктува условия на Русия, както на България например. Когато Украйна започне да изпълнява условията за отпускане на заем от МВФ, Украинците наистина ще изпитат носталгия към Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар