БСП и ДПС се борят за избиратели за евровота чрез срещата си с медиите, каза в ефира на телевизия и радио Bulgaria On Air бившият заместник-министър на икономиката Илия Лингорски.
„Сергей Станишев и Лютви Местан говореха за това как ще се явят на изборите за Европейски парламент. Ако искаме да разберем какви са реалните намерения на управляващите, трябва да се вслушаме в думите на премиера, тъй като той не е лидер на политическа партия и не гони резултати през пролетта”, заяви икономистът.
Избягването на темата за реформите е характерно не само за БСП и ДПС, но и за всички останали политически субекти, които ще вземат участие на изборите през май, посочи той.
„Това се наблюдава не само в България, но и в Европа като цяло. Лошото е, че не виждаме политическият елит да се бори за гласовете на младите хора у нас. Политическите сили са наясно, че демографската тенденция е към застаряване и се ориентират към този социален слой, който освен това показва и по-висока избирателна активност”, каза Лингорски.
Позицията на управляващите и опозицията относно ситуацията в Украйна също не се различава съществено, смята бившият заместник-министър.
„Против ценностната система на българите е да застанем срещу Русия. Затова и сега, като част от противоположния лагер, бивайки член на ЕС, ние предпочитаме да се снишим и да видим какво ще стане”.
Русия се управлява чрез демонстриране на силата на властта, не чрез върховенството на закона и демократичните ценности. Затова за Путин е важно да покаже своята мощ във външнополитически план. Но Москва няма да спечели от анексиране на Крим, тъй като там има двумилионно руско население и при изваждането му от рамките на Украйна нито един про-руски президент няма да спечели избори, смята Лингорски.
„За референдум в присъствието на руски войски украинците могат да погледнат България през 46-та година и последствията за следващите 50 години”, бе лаконичният коментар на финансистът относно предстоящият референдум в Крим.