IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Медведев: Трябва да рискуваме, за да не затъне икономиката

Руският президент смята, че страната трябва да преосмисли производството в серия застаряващи заводи и обекти

14:40 | 27.09.13 г.
Автор - снимка
Създател
Медведев: Трябва да рискуваме, за да не затъне икономиката

Руската икономика е зле и страната трябва се реши да поеме рискове за справяне с предизвикателствата пред нея и за да не затъне, признава руският премиер Дмитрий Медведев пред "Ведомости".

Под заглавие "Времето на простите решения е отминало" Медведев очертава мрачна картина на икономическата ситуация в Русия.

По думите му в момента неблагоприятните външни условия се отразяват на руската икономика, а има и един куп нерешени проблеми. Той подчертава, че прогнозите за растежа са "относително песимистични".

Увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) тази година навярно няма да надвиши 2 процента, отбелязва Медведев, изтъквайки, че за първи път от 2009 година растежът е под средния за световната икономика.

Премиерът е на мнение, че не е рентабилно да продължава производството в серия застаряващи заводи и обекти, както и да се инвестира в големи нови проекти поради поредица пречки, като високите цени за построяването им.

В действителност, по думите му, увеличението на производството се поддържа само от държавни проекти, отпускане на правителствени субсидии и увеличение на заплатите на чиновниците, което в момента е възможно благодарение на високите цени на петрола.

Тази манна обаче според него може да пресъхне, ето защо е изключително важно да се намерят нови източници на икономически растеж извън държавния сектор".

Медведев препоръчва да се съсредоточат усилията за развитие на малките и средни предприятия благодарение на мерки за подкрепа, както подобряване на бизнес климата.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още