Гърция не се нуждае от трети спасителен заем. Страната ще покрие нуждите си без да натоварва своите кредитори с още дългове, като ще преговаря за лихвите и падежа на дълга и ще опита евентуално да се завърне на пазара на облигации следващата година. Това заяви в сряда вицепремиерът на страната Евангелос Венизелос, цитиран от CNBC.
Венизелос, който е и външен министър в управляващото коалиционно правителство, е твърдо решен да не причинява повече загуби на европейските партньори на Гърция и на Международния валутен фонд (МВФ), които издърпаха затруднената държава от капана на фалита, предоставяйки й около 240 млрд. евро за целта до момента.
„Разбираме много, много добре колко трудно е за всяко едно правителство да приеме едно облекчаване на дълга... Ние не искаме облекчаване на дълга. Ще се опитаме да решим проблемите си и без нова помощ, без допълнителни дългове за нашите институционални партньори“, каза в интервю пред Ройтерс Евангелос Венизелос.
Коментарите му идват само няколко дни след края на изборите в Германия, която оказа подкрепа на Гърция в замяна на реформи и строги икономии. Те от своя страна пък предизвикаха политическо и социално недоволство из цялата страната.
Дълговият проблем на южната ни съседка шокира еврозоната и световните финансови пазари и завлече страната в рецесия, която вече навлиза в шестата си година. Безработицата скочи до близо 28%, а младежката е почти 60%.
„Става дума за изгубените години на едно поколение“, казва Венизелос, добавяйки, че е възможно да има „социална експлозия“, ако гръцките граждани бъдат принудени да изтърпят още строги фискални мерки, а това от своя страна е „най-големият риск за страната“.
От 2009 г. насам Гърция няма достъп до международните капиталови пазари и разчита само на краткосрочни емисии на облигации. От тогава на страната два пъти е оказвана спасителна помощ и веднъж бе отписана голяма част от дълга, държан от частните инвеститори.
Въпреки тежките фискални мерки и финансови инжекции, Гърция се нуждае от още 10-12 млрд. евро през следващите две години.
Много вероятно е лидерите на еврозоната да предоставят трети спасителен заем за южната ни съседка през ноември, когато международните наблюдатели ще дадат оценка за извършените реформи до момента.
Венизелос, който е и бивш финансов министър, преговарял за отписването на задълженията на страната, заяви, че държавният дълг от 330 млрд. евро изглежда нищожен на фона на трилионите евро, които Германия, Италия и Франция дължат.
Гърция често обвинява Германия за наложените мерки за строги икономии. Заради тях гръцката икономика се е свила с една трета от 2008 г. насам. Победата на Ангела Меркел на изборите в Германия бе отразена в гръцки вестник със заглавието „Триумфът на Кралицата на строгите икономии“.
Вицепремиерът смята, че след изборите в Германия вече има по-добра възможност за водене на разговори за бъдещето на Европа.
Според него ръстът в подкрепата за крайно дясната партия Златна зора, която миналата година за пръв път прекрачи прага на парламента с 18 места, е следствие от кризата.
преди 11 години Мда, и като гледам, май повечето са я минали тази крачка вече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Механизма за индоктриниране действа безотказно:Насаждайки у хората догмата за това, че личната конкурентоспособност в рамките на свободната пазарна размяна и взаимоотношения е най-висшата етична и битийна цел, която човек е длъжен да преследва, остава една съвсем малка крачка, която ни дели от това да гледаме на всички около нас, единствено като съперници или източник на облагодетелстване;Пропагандирайки абстракцията, за отказа от всякакви правила(вкл. морални) и осланянето единствено върху свободната воля и морал на индивида , на практика ни се внушава: ако робуваш на някакви скрупули, то задължително ще се намери човек, който ще пренебрегне тези ограничения и ще бъдеш изтласкан/победен ако ти не си готов на компромис със скрупулите си то други са готови, избирай!Резултатът: вместо общество/общност група от атоми , неспособни да да изградят връзки помежду си и респективно много по податливи на контрол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Само не разбирам, сложността на изказа ли кара хората да не разбират или качествената им неспособност да мислят и проверяват какво става в реалността ИЗВЪН ТЕЛЕВИЗОРА!..."----------------------------------------------------------Хората десетилетия са били индоктринирани в една система, където под паравана на красивите приказки за свобода, свободен избор, не-намеса на държавата(т.е. общността) и върховните блага, които произтичат от отсъствие на регулации/правила, НА ПРАКТИКА (и това смятам, всеки може да установи за себе си по най-пряк , емпиричен път) се цели и е постигнато пълно отчуждение на индивидите, доброволният им и категоричен отказ да разсъждават с понятия като общност, взаимност, не дай Боже общи интереси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години спомням си как за известно време отричаха въобще нуждата от спасителен план отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Понеже на "институционалниТЕ ВИ партньори", не им струва нищо да ви дадът това което ще вземете и без това скоро (в името на задлъжняване на всички останали, при константно парично предлагане), то преди това е добре да разтоварите всички приходи и активи на държавата....Само не разбирам, сложността на изказа ли кара хората да не разбират или качествената им неспособност да мислят и проверяват какво става в реалността ИЗВЪН ТЕЛЕВИЗОРА!...:)))))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар