Правителството на Словения изготви програма за приватизация на 15 големи държавни компании с цел увеличаване на приходите в хазната и избягване на търсенето на международна финансова помощ. Изчисленията показват, че разпродаването на държавните дялове на ключови предприятия ще донесе приходи от 1 милиард евро.
В списъка за приватизация са включени втората по големина словенска банка Nova KBM, най-големият телекомуникационен оператор в страната Telekom Slovenije, летището в столицата Любляна и националният авиопревозвач Adria Airways.
Според финансовия министър на Словения Урош Куфер процесът на раздържавяване ще продължи от две до три тримесечия.
Министърът на икономическото развитие и технологиите Станко Степишник е убеден, че продажбата на държавните дялове ще приключи до края на годината и ще постигне заложените цели.
„Ще се опитаме да ускорим и директните чуждестранни инвестиции и очакваме техният процент да е доста по-голям от миналата година“, коментира Степишник. Той уточни, че обемът на чуждестранните инвестиции е твърде малка част от брутния вътрешен продукт на страната. „Той е едва 12 милиарда евро. В сравнение с водещите европейски страни ние сме на дъното“, отбеляза още икономическият министър.
На финансовите пазари доминиращото мнение остава, че Словения ще бъде принудена да потърси спешна финансова помощ от еврозоната и МВФ заради проблемния банков сектор в страната, където лошите кредити са в размер на 7 милиарда евро.
В края на миналата седмица международната рейтингова агенция Fitch понижи с една степен дългосрочния кредитен рейтинг в чужда валута на Словения от „А“ до "ВВВ+" и предупреди, че може да има ново понижение на оценката в скоро време.