Бившият председател на Съвета на министрите на финансите на държавите-членки на еврозоната (т. нар. Еврогрупа) и настоящ премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер и министър-председателят на австрийското правителство Вернер Файман изразиха съмнение в коректността на одобрения от Еврогрупата и МВФ план за спасяването на Кипър, съобщи РИА Новости.
„За пръв път споразумението е изработено без моето участие и поради тази причина има недостатъци“, цитира белгийската агенция Belga думите на Юнкер, който според журналисти по този начин е иронизирал дейността на новия председател на Еврогрупата Йерун Диселблум. Премиерът на Люксембург се опасява от злоупотреба с доверието „не само на банките, но и на гражданите“.
На свой ред Файман също разкритикува плана за спасяването на Кипър с репликата, че ролята на Европейския съюз трябва да бъде в „намирането на отговори, които защитават обикновените хора и личностите със средни доходи“.
В този случай, ако вниманието е съсредоточено върху капиталите, които руските олигарси държат в Кипър, то кипърските работници едва ли имат отношение към това, отбеляза той.
Тази вечер парламентът на средиземноморската държава трябва да разгледа въпроса за въвеждането на еднократен данък върху депозитите в местните банки, който е заложен в споразумението за получаване на спасителната финансова помощ от ЕС и за предотвратяване на фалит на страната.
На 16 март Еврогрупата взе решение, според което данъкът трябва да бъде 6,75% по депозитите до 100 000 евро и 9,9% - по тези над посочената стойност. Вече се чуват гласове за промяната на тези числа, като на най-голяма популярност се радват тези за облекчаване на натоварването върху собствениците на по-малки депозити.
С решение на местния регулатор в страната бе обявено спиране на работата на банките и борсите до четвъртък, като се забраняват дори вътрешнобанковите преводи.
Руските власти вече реагираха твърдо на предложението, като президентът Владимир Путин го определи като „несправедливо, непрофесионално и опасно“, премиерът Дмитрий Медведев го сравни с конфискация, а министърът на финансите Антон Силуанов заяви, че мнението на Русия не е било отчетено в достатъчна степен.
преди 11 години И на мен ми се иска да зная, откъде са парите на ЕЦБ, или на Федералния резерв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само малка забележка.. "изнасяШЕ" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А руснаците защо си държат парите там,нека си ги върнат в Русия.Тъпо предложение защото ще трябва да обясняват от къде са,не че и в Русия не знаят,но така им изнася отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Другите перални! Ха-Ха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар