IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кипър ще редактира предложението за данък върху депозитите

Вероятно депозитите над 100 хил. евро ще бъдат обложени с 15,6%, а вложенията под тази сума ще останат незасегнати

09:47 | 19.03.13 г. 12
<p>
	Протестите в Кипър се очаква да продължат, правителството се съмнява, че данъкът върху депозитите ще мине в парламента. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Протестите в Кипър се очаква да продължат, правителството се съмнява, че данъкът върху депозитите ще мине в парламента. Снимка: Ройтерс

Самото правителство признава, че едва ли данъка върху депозитите ще бъде одобрен от парламента. Говорителят на кабинета Христос Стилианидис, цитиран от Ройтерс, обясни, че президентът Анастасиадис държи да спази споразумението, постигнато с европейските му партньори, но е настоял и за допълнителна помощ. Очаква се през деня Никос Анасатсиадис да проведе разговор и с президентът на Русия Владимир Путин.

Същевременно общественото напрежение в Кипър нараства. Хиляди излязоха на протест пред сградата на парламента вчера, като се очаква демонстрациите на обществено недоволство да продължат и днес.

“Ако те приемат този данък, ще се сблъскат с гнева на хората. Банките и политиците трябва да платят за всичко това, а не хората”, коментира пред Ройтерс Маркос Економу, 47-годишен учител по физика, също излязъл на улицата.

Досега спестяванията на гражданите на Кипър в банките бяха напълно защитени и неприкосновени, докато в много други държави от еврозоната действат данъци върху депозитите или лихвите. В Италия например още от 90-те години действа подобен данък, но той е пренебрежимо малък – 0,06%, подчертават от foxnews.com.

Подобен данък беше въведен и в Исландия – още една страна, където банковата система е в пъти по-голяма от икономиката. Властите в страната обаче защитиха вложенията на исландските граждани, а обложиха спестяванията на чужденци, предимно британци и холандци, заради което се наложи да води и тежки съдебни битки.

Кипър е уникален случай за Европа, тъй като банките се финансират предимно от парите на вложителите. Кредиторите им са много малко и би било безполезно да се “подгонят”, коментира медията.

Като цяло за еврозоната спасителният план за Кипър означава, че регионът не може да се справи с планината от дългове, които е натрупал, коментира New York Times. Политиците вече изчерпват идеите си за намаляване на задлъжнялостта и се възползват от всеки удобен случай, за да го направят, допълва изданието.

Ако еврозоната беше решила да подготви класически спасителен план за Кипър, това означаваше дългът на страната да нарасне неимоверно спрямо икономиката й, подчертава изданието. Една голяма част от депозитите в банките в страната обаче са на руснаци, които са вложили парите си на острова, за да избегнат данъци и схеми за пране на пари, които действат в други държави.

Според оценки на централната банка на Кипър депозитите на чужденци в страната възлизат на около 27 млрд. евро. Според Moody’s депозитите на руснаци на острова са в размер на около 19 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Аз вече дадох воля на въображението си и започнах да си представям какво ли ще е ако направят "данък спестявания" не 50, не 100, а цели 120%. Така, че всеки ***, който е имал глупостта да държи парите си в банка да бъде наказан. Не просто само да му взимат всичко, но и да трябва още да носи. Както се случва на изтеглилите кредит. Понякога, след като върнат всичко, което са взели се оказва, че има да плащат и лихви, лихви върху лихвите, такса за забавено плащане, промени в лихвения процент (ако има такива) и т. н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
lordrad
преди 11 години
Депозитарите да се стягат и да си плащат без демонстрации. Ако продължат и закона не мине днес или утре в петък и да отвори банка ще има пари има ли няма ли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 8
albobo76
преди 11 години
Всички знаем чии пари са в Кипърските банки. И да посегнеш на тези пари е много, ама много опасно за живота ти, майната на парите ти. С тези си действия МВФ и ЕЦБ си спечелиха много мощен и опасен враг. Враг който не прощава и не забравя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 2
Lucifer
преди 11 години
когато писах че някоя събота срещу неделя, през ноща, може да ни изненадат с нов курс на лева към еврото, ми заобясняваха някои тук, как това е невъзможно, че имало закон ....бла, бла...а то можело и от понеделник до....др. понеделник даже...защото законите са вече само за тези дето не могат да ги заобиколят...пари нема , действайте...нооооо...демократично!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
То това отвсякъде си прилича на истинска война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 0
data
преди 11 години
Май политиците и банкерите по света се канят яко да вземат на рога ошфорните зони ! Имаше знаци още от началото на 2012
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 2
space-man
преди 11 години
Премиерата на филма е в Кипър. Скоро и на 3D в други европейски държави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
lordrad
преди 11 години
Дай боже да си прав не звучи толкова страшно ако ударят до 50%. Да не вземат абсолютно всичко ей така в полза роду и острова на стабилността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 2
kefal
преди 11 години
Готино, затваряш банките за 3 дни и си приемаш какъвто искаш закон. Интересно обаче защо не са блокирали и банковите карти, че са разрешили на хората да си теглят пари от банкомати. Като ще е гарга да е рошава.Все съм се чудел как може да се направи финансова реформа у нас, като префиксиране на курса например, ами ето кипърците ни показаха наична, затваряш банките докато приемеш промените ...Дори добре ми звучи, събира се правителството в събота, решава какво ще е новото ниво за префиксиране, затварят банките за 3 дни до четвъртък и така парламента ще има 3 дни за да приеме промяната. Нищо работа. Дори може да се приеме и прекалкулиране на валутните влогове по новия фиксиран курс, мечта отвсякъде, пари бол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 9
lordrad
преди 11 години
Това си е кражба.Трябваше по интелигентно. ЕЦБ напечатва и пуска примерно едни 2 трилиона евро и с дълговата криза в Европа е забравено.Толкова ли е трудно.Нямаше да има протести и маймуните щяха да са щастливи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още