Миграцията от Румъния и България е благоприятна за страните от Европейския съюз (ЕС), защото тези имигранти често изпълняват дейности, които гражданите на страната не искат да вършат - като например сезонна работа - а много от тях са квалифицирани. Това се казва в статия на Таня Вундерлич, член на базирания в САЩ изследователски институт German Marshall Fund, предаде БТА.
В документ, разпространен от Асоциацията на германските градове, са описани предизвикателствата за градските райони от социалното подпомагане на обеднели имигранти от Румъния и България, най-вече принадлежащи на ромското малцинство, припомня публикацията.
Документът се позовава на данни на Федералната статистическа служба, които сочат увеличение от 24% на българските и румънските имигранти през първата половина на 2012 г. извън вече регистрираните в страната 147 000 (без да се броят нерегистрираните).
Според авторката на доклада обаче изследването има и някои сериозни недостатъци, като например, че не всички имигранти от България и Румъния зависят от социални помощи: 80 на сто са пристигнали в Германия след присъединяването на двете страни към ЕС през 2007 година и вече имат работа и доходи.
Около 22% от тях са високо квалифицирани, а 46% са квалифицирани и упражняват тъкмо такива професии, от които Германия спешно се нуждае, продължава публикацията.
Авторката подчертава, че да се определя имиграцията от България и Румъния като бедна е не само некоректно, но и икономически вредно.
Може обаче да се очаква, че с наближаването на изборите в Германия дебатите за имиграцията ще стават все по-емоционални, поляризирани и радикализирани, предупреждава авторката. В заключение тя припомня отговорността на правителствата на двете страни за интеграцията на ромите.
преди 11 години опс, грешно съм прочел цифрите...игнор на предния ми пост отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години това е държава - успява да накара 80% от *** да работят. След тази невероятна за мен цифра, вече виждам първия плюс от еврочленството ни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това е решението на проблемите ни. Пращаме децата си в Германия да работят работа, която Германците не искат да работят, колкото повече деца пращаме толкова повече работа ще отхвърлят, а на германците и без това не им се работи много, няма да се противят докато има вурсчета и биричка на корем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар