Европейската комисия одобри сделката по сливането на най-голямата руска петролна компания ОАО НК Роснефть с ТНК-ВР, тъй като не вижда заплаха за конкуренцията в Европа, се посочва в нейно съобщение, публикувано днес и цитирано от РИА Новости.
„Комисията подробно анализира възможните последици от сделката. Както и в случаите с всички държавни компании, ЕК се интересуваше дали Роснефт действа независимо от държавата или властите все пак оказват определено влияние върху компанията в сектора“, се отбелязва в съобщението.
След извършените проверки ЕК е стигнала до извода, че новата компания няма да загуби големи конкуренти в лицето на останалите играчи на пазара, а купувачите ще запазят възможността си да избират доставчика и начините за доставка на петрол.
„В крайна сметка ЕК реши, че сливането няма да доведе до нарушения на конкуренцията в европейската икономическа зона или в която и да било от нейните части“, се добавя в документа.
В момента Роснефт има споразумение за покупката на 100% от руско-британската компания ТНК-ВР за 45,1 млрд. долара в брой и 12,84% от акциите ѝ. BP продава на Роснефт дела си в ТНК-ВР за 17,1 млрд. долара и акциите в руската компания, а AAR ще получи 28 млрд. долара. При това ВР и AAR вече получиха по 700 млн. долара под формата на дивиденти от ТНК-ВР.
Договорът за покупко-продажбата бе подписан с ВР на 22 ноември 2012 г., а с AAR – на 12 декември същата година. Роснефт и ТНК-ВР вече започнаха процеса на интеграция помежду си, който може да отнеме около една година.