Той предлага също до 100 млрд. рубли (около 2,5 млрд. евро) от Фонда на националното благосъстояние (ФНБ) да бъдат вложени в ценни книжа на руски компании, свързани с инфраструктурни проекти, тъй като средствата във ФНБ и резервния фонд вече надхвърлят 9% от брутния вътрешен продукт на страната, а според приетото бюджетно правило след надхвърлянето на границата от 7% средствата трябва да бъдат влагани в руската икономика.
„Важно е проектите да бъдат рентабилни и да дават стабилен гарантиран приход, а не да изискват постоянно подхранване от ФНБ или от националния бюджет“, подчерта руският президент.
Междувременно бившият руски министър на финансите Алексей Кудрин написа в микроблога си в Twitter, че подкрепя много от предложенията на Путин, огласени от президента в посланието му към Федералното събрание, но според него за реализирането им липсват работещи механизми.
„Готов съм да се подпиша под много от тезите в посланието на президента. Липсват обаче работни механизми за реализирането им“, написа Кудрин.
По-конкретно той отбеляза, че влагането на 100 млрд. рубли от ФНБ в руски ценни книжа е разумна стъпка. „Част от тези 100 млрд. рубли може да бъде вложена в рентабилни инфраструктурни проекти“, изтъква той, изписвайки думата „рентабилни“ с главни букви.
Що се отнася до „деофшоризацията“ на руската икономика, спомената от Путин, според Кудрин „трябва да се отдръпнем от офшоризацията не с принуда, а с повишаване на привлекателността на руското законодателство“.
Особено важно е да бъде създадена „съвкупност от правила за добросъвестна политическа конкуренция“, отбелязва бившият министър на финансите, който в момента оглавява Комисията за граждански инициативи.
преди 12 години Поднятая целина.Продразверстка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ЕХ ,АКО СТАВАШЕ С ДЕКРЕТИ .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар