Около 40% от работещите българи са се трудили в областта на пазара на услуги, сочат последни данни на европейската статистическа агенция Евростат.
Според европейската статистика в промишлеността, включително и строителството, са били заети около 32% от работещите българи. В сферата на непазарните услуги са били заети около 22% от работещите ни сънародници, а в земеделието - 6,7%.
Българинът работи средно по 40,9 часа седмично, отчита още анализът на Евростат. По този показател най-активно в Европа се трудят в Исландия - по 43,9 часа седмично, във Великобритания - по 42,2 часа седмично, в Румъния и Словакия - по 41 часа седмично и т.н. Най-малко седмично работят в Дания - 37,7 часа, в Ирландия и Норвегия - по 38,4 часа, Италия - 38,8 часа, Финландия - 39 часа.
Според европейската статистика почти 70% от заетите лица в Европейския съюз през 2011 са работили в сектора на услугите в сравнение с 62% през 2000 г. Най-нисък процент заетост в сектора на услугите е регистриран в Румъния - 43%, а най-висок в Люксембург - 85%.
В пазарните услуги като търговия, транспорт, финансови услуги и др. са били заети около 40% от работещите в ЕС. В непазарните услуги като здравеопазване, публична администрация, образование и др. са били заети около 30% от работещите европейци, в индустрията и строителния сектор - 25% и в земеделието - 5%.
В областта на промишлеността най-активно са били заети хората в Чехия и Словакия - по около 40%, Финландия - 37%, Естония и Словения - по 32% и др. Най-нисък е този процент в Люксембург - 13%, Холандия - 17%, Гърция - 18%.
В областта на земеделието най-активно са били заети хората в Румъния - 28%, Гърция и Полша - по 12%. Най-малко със земеделие са се занимавали във Великобритания и Белгия - по 1,2%, Германия - 1,6%, Швеция - 2%.
Делът на служителите, които са имали договор с ограничена продължителност, е бил най-висок в Полша - 27% от служителите и работниците, в Испания - 25%, в Португалия - 22%, а най-нисък е бил този дял в Румъния - 2%, Литва - 3%, България и Естония - по 4%.
(БТА)
преди 12 години Де да беше чак толкова просто, колкото си го представяш. Като човек, работил цял живот в производството (започнал съм през 1978-а година) мога да ти кажа, че производителността на труда ни е най-дребния проблем. Имаме достатъчно и достатъчно добри машини и хора, които да работят на тях. Но темата е много дълга, а аз не искам да се превръщам в мърморещ недоволник. Някой ден ако ми остане време ще напиша някои неща по въпроса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тези данни показват, че повече работно време не означава и повече производство. Какво като стоиш с 4-5 часа повече на работа, като за това време не си произвел това количество стока, което друг може да произведе за по-кратък период. А и ако сравняваме България със Западна Европа ще видим, че цялото производството на Запад е механизирано. Тук все още се залага предимно на човешкия труд. Тази практика не е начин за голяма конкурентноспособност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Но ако се съди по заплатите малко хора у нас работят повече от половин час на ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар