Предстои да видим дали „тройката“ ще тласне Гърция към неизпълнение на задълженията си. По-голямата част от този разговор между двете страни е насочена към постигането на отстъпка в преговорите. Въпреки че страната е била притискана и преди, сега няма особено време за размисъл, тъй като европейските й партньори изглежда губят търпение.
В понеделник ЕК потвърди, че последната част от финансовата помощ няма да бъде отпусната до септември. Така рискът страната да остане без пари за заплати и пенсии се увеличи сериозно.
В края на миналата седмица ЕЦБ обяви, че няма да приема ДЦК на Гърция като обезпечение за нисколихвените заеми докато докладът на „тройката“ не бъде приключен най-рано през август. Така бяха спрени жизненоважни източници на средства за банките в пострадалата страна, които вече ще трябва да заемат от националната централна банка на по-високи лихвени проценти. А както знаем, централната банка на Гърция е фонд с ограничени средства, след чието изчерпване ще трябва да започнат да се печатат драхми.
Самарас ще се опита да убеди кредиторите в невъзможността целите пред страната да бъдат постигнати. Като основен довод той ще посочи, че икономика продължава да се свива в следствие от увеличенията в данъците и орязванията на заплатите, проведени от „тройката“.
Тъй като икономическата активност намаля с 3,5% през 2010 г. и 6,9% през 2011 г., тази година се очаква спад със 7%, който напомня на Голямата депресия от 30-те години на миналия век. Очаква се безработицата да се покачи от 22,5% на 30%, а основната асоциация на производителите на дребно предупреди в понеделник, че предвиждат спад в продажбите с 53% през тази година.
Оригиналният план предполагаше, че Гърция ще може сама да финансира дълговете си на отворения пазар през 2014 г. Анонимен европейски представител сега назовава тази идея като „въображаема“.
Нещата се усложняват от факта, че институциите в „тройката“ имат различни права и задължения. „Това не е един хомогенен блок. Те имат различни виждания.“, казва Гунтрам Б. Волф, заместник-директорът на института Bruegel в Брюксел.
Други експерти пък твърдят, че МВФ тихо се опитва да облекчи мерките за строги икономии, докато европейските лидери основно работят към задоволяване на германските искания. Немските управници настояват Гърция да бъде държана изкъсо, за може да убеди избирателите да подкрепят спасяването.
преди 12 години Аз бих погледнал от друг ъгъл. Лекарството е изписано, проверено и работещо. Просто пациента не го пие, а се бонтува срещу доктора ще иска да го излекува от нещо, от което на него му е по добре да е "страда". Без корекция в стандарта си, дори да им занулят дълга след година две пак ще трупат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Рецептата за лекарството на Гърция е за съжаление една - излизане от еврозоната, гражданска война, 100-200 евро пенсии, 400 евро заплати........ Всъщност ще изкарат нашата болест, за радост тук единствено гражданската война си спестихме. Който си представя друг път за гърците е в огромна грешка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е че кво му е странното лекарството си бачка с пълна сила. Прото лекарството не е насочено към Гърция а към Гермаския и Френския банков пазар, един фалит на гърчулята, като нищо би била катастрофална за тях. Та и затова вече 3 години ги дундуркат, когато се изчистят токсичните активи, тогава ще ги шитнат по най-бързия начин гърците отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Странно лекарство. След като спестяването на някакви си 11.5 милиарда от 2013 до 2014 се приема като недостижима цел. Какво ще стане в такъв случай със стотиците милиарди, дето се изляха в тази държава? Мисля, че отговорът е повече от очевиден. До кога ли таванът на пенсиите ще се задържи 2400 евро? отговор Сигнализирай за неуместен коментар