Лидерът на консервативната гръцка партия „Нова демокрация“, която спечели изборите в южната ни съседка, Андонис Самарас съобщи, че ще се опита да сформира широка коалиция, въпреки че крайнолявата политическа формация СИРИЗА отказа да се включи в бъдещото гръцко правителство, предаде АП.
Андонис Самарас вече получи мандат за сформирането на правителство от президента на Гърция Каролос Папуляс.
Самарас се срещна първо с лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас. След разговорите, в които не се стигна до споразумение, лидерът на „Нова демокрация“ посочи, че ще търси подкрепата на възможно повече парламентарно представени партии.
Разговорите на Самарас и Ципрас бяха напълно формални, тъй като още в неделя лидерът на СИРИЗА заяви, че няма да се присъедини към коалиция с участието на „Нова демокрация“, пише The Wall Street Journal.
Говорител на СИРИЗА коментира, че не е изненадан от развоя на събитията. „Това е формална процедура, г-н Самарас трябва да говори първо с партията, която е класирана на второ място след изборите, такъв е протоколът“, коментира говорителят.
Самият Алексис Ципрас посочи, че ще приеме ролята на „мощна и отговорна опозиция“.
Андонис Самарас посочи, че е оптимист за формирането на коалиционно правителство. Най-вероятната коалиция би била между „Нова демокрация“ и ПАСОК, тъй като двете партии имат мнозинство в гръцкия парламент.
Друг потенциален партньор на „Нова демокрация“ и ПАСОК е Демократичният алианс. Партията получи малко над 6% от гласовете на изборите, или 17 места в парламента.
Представител на „Нова демокрация“, пожелал да остане анонимен, съобщи за изданието, че има знаци, че и от демократичната левица искат да участват в бъдещата коалиция.
Андонис Самарас има три дни да сформира коалиционно правителство, въпреки че представители на партията, която той оглавява, смятат, че той ще се справи и по-рано със задачата.
Бъдещото гръцко правителство се изправя пред тежки препятствия, включително и парична криза до седмици. Първата задача на новото правителство е да излезе с нов пакет от мерки за икономии, които допълнително ще нагнетят напрежение в страната.
Новите управляващи също така трябва да продължат работата с инспекторите на „тройката“ - Европейската централна банка (ЕЦБ), Международният валутен фонд (МВФ) и Европейската комисия (ЕК), които не направиха традиционния тримесечен преглед на гръцките финанси заради липсата на постоянно правителство.
преди 12 години Въпреки изборния резултат, каквото и правителство да съставят, то няма да има широка обществена подкрепа, защото повечето гласоподаватели - около 60-70% - (подкрепящи някоя от всичките 10-на партии) са против Меморандума не пестенето и съкращенията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И сега какво излиза - 2 месеца загубени, а накрая коалиция между пасок и нд при това с доста по-колебливо мнозинство от това, което биха имали ако не бяха предизвикали тези безумни 2 тура избори и не бяха си проиграли 2 ценни месеца.младите са така или иначе зад сириза и безредици ще има и сегане знам какво са очаквали, но поведението им е меко казано малоумно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар